Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (6) fot. M...

By nie zapomnieć. Premiera V tomu Słownika Biograficznego

Polakom pomordowanym w lasach toruńskiej Barbarki w 1939 roku poświęcono piąty tom „Słownika biograficznego powiatu toruńskiego”. Uroczysta premiera powiatowego wydawnictwa odbyła się w poniedziałek 28 listopada 2022 roku w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

Spotkanie rozpoczął pokaz krótkiego filmu, który wyreżyserował Naczelnik Wydziału Edukacji. Film przedstawiał przedstawicieli władz samorządowych Powiatu Toruńskiego w miejscu pamięci na Barbarce, którzy oddali hołd pomordowanym. Towarzyszyli im uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie z klas I i II Technikum o kierunku militarnym tzw. klas mundurowych.

Uczniowie stali w milczeniu ze zniczami, co miało symbolizować dusze ofiar niemieckich zbrodni hitlerowskich. Gronowska młodzież zaprezentowała się także podczas premiery w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele władz samorządu powiatu:  Starosta Toruński Marek Olszewski, Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski, Wicestarosta Michał Ramlau oraz radny Rafał Lewandowski.

W premierze wzięli udział także: Burmistrz Miasta Chełmży Jerzy Czerwiński, Zastępca Burmistrza Marek Kuffel, Wójt Gminy Łysomice Piotr Kowal, autorzy słownika, Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmży Artur Stankiewicz oraz mieszkańcy powiatu.

Redaktorzy naukowi słownika: prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Maciej Krotofil w swoich wystąpieniach przedstawili autorów poszczególnych biogramów. Historycy związani z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika podkreślali, że mimo upływu ponad 80 lat od wybuchu II wojnie światowej, temat zbrodni na Barbarce nadal nie został wystarczająco opisany i udokumentowany. Naukowcy wyrazili nadzieję na kontynuację tej tematyki w następnym tomie słownika.

Ryszard Muzioł emerytowany nauczyciel języka polskiego, związany z chełmżyńskim liceum,  animator życia kulturalnego Chełmży, a zarazem autor biogramu Józefa Asta, przybliżył uczestnikom życiorys tego chełmżyńskiego zegarmistrza, właściciela sklepu zegarmistrzowskiego i elektrotechnicznego.

Promocja książki była wyjątkowym wydarzeniem przede wszystkim dla bliskich osób pomordowanych na Barbarce, którzy poniedziałkowym popołudniem gościli na premierze. Z Warszawy na to wydarzenie przybyli wnuczka i wnuki Leona Filcka. Przybyli także krewni Franciszka Cieszyńskiego oraz wnuczka Franciszka Wiencka. Głos zabrał Michał Barczyński z Chełmży wnuk Bolesława Barczyński, który składając hołd swojemu pradziadkowi Bolesławowi odczytał wiersz napisany przez prawnuka Przemysława Barczyńskiego.

W drugiej części spotkania wyświetlony został film ,,BARBARKA 1939 – ZBRODNIA POMORSKA” zrealizowany przez Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego. Po projekcji filmu była także możliwość nabycia filmu na płycie CD.

Dziękujemy Dyrektorowi Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży Arturowi Stankiewiczowi i jego współpracownikom za współpracę przy organizacji tego wydarzenia.

Uczestnicy poniedziałkowego spotkania otrzymali najnowszy tom słownika.

fot. Jerzy Strużyna, Marcin Seroczyński

drukuj (By nie zapomnieć. Premiera V tomu Słownika Biograficznego)

 • autor: Lidia Zwierowicz

Słownik biograficzny powiatu toruńskiego tom 5

Galeria zdjęć

 • 2022-11-28 premiera - słownika - biograficznego 10 fot. J...
 • 2022-11-28 premiera-słownika-biograficznego 11 fot. J...
 • 2022-11-28 premiera-słownika-biograficznego 12 fot...
 • 2022-11-28 premiera-słownika-biograficznego 13 fot. J...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (1) fot. M...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (2) fot. M...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (4) fot. M...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (6) fot. M...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (7) fot. M...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (8) fot. M...
 • 2022-11-28-premiera-slownika-biograficznego (9) fot. M...
 • 2022-11-29-premiera-slownika-biograficznego (2)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.