Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

W Chełmży o promocji kształcenia branżowego i technicznego

Dzisiaj w siedzibie chełmżyńskiego Klubu Sportowo-Turystycznego „Włókniarz”, z inicjatywy właściciela firmy Marcus Design w Chełmży odbyło się spotkanie robocze pt. Zintegrowany System Kwalifikacji jako narzędzie promocji kształcenia branżowego i technicznego w Polsce. System ten ma służyć poprawie komunikacji pomiędzy szeroko pojętym systemem edukacji oraz podmiotami rynku pracy. Wprowadza on m.in. nowe rozwiązania w tworzeniu i potwierdzaniu kwalifikacji potrzebnych na rynku pracy oraz nadaje kwalifikacjom rozpoznawalny w innych krajach numer Polskiej Ramy Kwalifikacji, co pozwala na ich międzynarodowe uznawanie. Firma Marcus Design podjęła partnerską współpracę z Instytutem Badań Edukacyjnych, który ten system wdraża.

Temat podnoszenia kompetencji i kwalifikacji nauczycieli techniki w szkołach przedstawił Witold Jakubek – autor podstawy programowej do nauczania techniki. Ponad to do wzięcia udziału w spotkaniu zaproszono m.in. przedstawiciela Ministerstwa Edukacji Narodowej, Wicekuratora Oświaty w województwie kujawsko-pomorskim, Prezesa Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, zastępcę dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych ds. ZSK, Wicemarszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz przedstawicieli lokalnych szkół. W spotkaniu wziął również udział Starosta Toruński Marek Olszewski.

Kurator Maria Mazurkiewicz zaznaczyła, że: Ważne jest by szkoły branżowe podążały za potrzebami rynku i by ta świadomość kształtowała się lokalnie. Żebyśmy my tutaj mieli świadomość działania i potrzeby rozwijania komunikacji między szkolnictwem branżowym a zapotrzebowaniem pracodawców.

Starosta Olszewski dodał: Szkolnictwo zawodowe to jest bardzo ważne powiatowe zadanie i my w powiecie toruńskim dokładamy starań, by stwarzać jak najlepsze warunki dla kształcenia zawodowego. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy oddaliśmy w naszych szkołach do użytku 8 świetnie wyposażonych pracowni. Jednak jest w tej sprawie jeszcze bardzo wiele do zrobienia. Cieszę się, że pomysł dzisiejszego spotkania narodził się w Chełmży, bo to tutaj koncentruje się większość szkół, dla których powiat jest organem prowadzącym, także szkoły zawodowe. Żebyśmy mogli jako powiat mieć jak największy udział w tym dobrym, nowoczesnym kształceniu fachowców, współpraca z przedsiębiorcami jest nieoceniona i bardzo za inicjatywę tej konferencji dziękuję.

W czasie spotkania omówiono m.in. to w jaki sposób rozumieć kwalifikacje i jakie nowe możliwości ich uzyskania daje ZSK, jak stworzyć nową kwalifikację potrzebną w branży, jakie modele promocji kształcenia branżowego zadziałały, jak można promować certyfikaty kandydatów do pracy, jakich kompetencji technicznych oczekują pracodawcy z branży meblarskiej i na koniec co samorządy mogą zrobić, aby promować kształcenie branżowe poprzez ZSK.

Więcej na ten temat można przeczytać na https://www.kwalifikacje.gov.pl/o-zsk/informacja-o-zsk

drukuj (W Chełmży o promocji kształcenia branżowego i technicznego)

  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...
  • 2020-09-15 konferencja Zintegrowany System...

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.