Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Album - Powiat Toruński

Album Powiat Toruński

Powiat toruński położony jest w samym sercu województwa kujawsko-pomorskiego – zielonym pierścieniem pól i lasów otacza miasto Toruń. Położenie na styku ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i Kujaw pozwala nam czerpać pełnymi garściami z dziedzictwa i tradycji wielu kultur, na przemian splatanych i rozdzieranych przez burzliwe dzieje regionu.

Dobrze się tu mieszka

Powiat – w którego skład wchodzi miasto Chełmża oraz osiem gmin wiejskich: Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Zławieś Wielka i Wielka Nieszawka – ma prawie 100 tys. mieszkańców. Powstające tu nowe osiedla są żywym dowodem na to, że powiat toruński przyciąga nie tylko turystów. Oferując możliwość życia „w stylu eko” – w ciszy, wśród zieleni, w otoczeniu lasów, pól i jezior – pozwala jednocześnie cieszyć się atrakcjami i bliskością miasta. Wycieczka do kina, teatru, po zakupy czy codzienne dojazdy do pracy lub szkoły nie stanowią tu problemu – wszystko jest w zasięgu ręki! Zaletami powiatu są: nowoczesny szpital, muzea i biblioteki oraz dobrze rozwinięta sieć szkół.

Dobrze się tu pracuje

Duża dostępność atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, połączenie z autostradą oraz bliskość Torunia powodują, że powiat jest miejscem, w którym chętnie lokowane są nowe inwestycje. Obok Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rosną i rozwijają się centra logistyczne, powstają nowe firmy i przedsiębiorstwa. Powiat toruński jest również kolebką rolnictwa ekologicznego w Polsce. Tu powstały pierwsze w kraju certyfikowane gospodarstwa produkujące zdrową żywność, a na licznych imprezach można skosztować i zaopatrzyć się w produkty wytwarzane przez kujawsko-pomorskich rolników, przetwórców i producentów ekożywności.

Dobrze się wypoczywa

Powiat obfituje także w liczne atrakcje dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku – podróżując pieszo, rowerem, w siodle lub kajakiem, odwiedzić można ruiny zamków, sanktuaria, zabytkowe kościoły, przydrożne kapliczki i rezerwaty przyrody. Jesteśmy liderem projektu partnerskiego, w ramach którego powstaje 70 kilometrów nowych tras dla rowerzystów, prowadzących nad nasze jeziora: od małych leśnych oczek w Osieku i Dzikowie aż po szóste pod względem wielkości w województwie Jezioro Chełmżyńskie. Wędkarze i kajakarze z pewnością docenią walory naszych rzek – Wisły, Drwęcy oraz Strugi Lubickiej. Ponad 1/3 powierzchni powiatu stanowią tereny leśne, a ich gospodarze – Lasy Państwowe – zachęcają do wypoczynku na łonie przyrody, tworząc ścieżki edukacyjno-przyrodnicze oraz bezpieczne miejsca piknikowe. Szczególną rolę w krajobrazie kulturowym powiatu odgrywają pełne uroku zespoły pałacowo-parkowe stanowiące enklawy zieleni i pamiątki bogatej historii tych ziem.

Więcej informacji przydatnych turystom, inwestorom i tym, którzy wciąż szukają swojego miejsca na ziemi, znajdziecie Państwo na naszej stronie www.powiattorunski.pl.

Wydawca: Starostwo Powiatowe w Toruniu 2012 r.

© Copyright Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie całości lub części tego wydawnictwa bez uzyskania pisemnej zgody właścicieli praw autorskich jest zabronione.

Kontakt:

Wydział Promocji i Rozwoju
Starostwo Powiatowe w Toruniu
ul. Towarowa 4-6, 87-100 Toruń
tel. 56 662 88 52
e-mail: rzecznik@powiattorunski.pl

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.