Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • spacerem-po-Chełmży-www

Wideoprzewodnik - "Spacerem po Chełmży"

Chełmża to jedyne miasto powiatu toruńskiego. Jego historia sięga  roku 1222, kiedy to książę Konrad Mazowiecki przekazał misyjnemu biskupowi pruskiemu Chrystianowi położoną nad jeziorem Chełmżyńskim osadę Łoza. W 1251 r. biskup Heidenryk przeniósł tu swą siedzibę z Chełmna - od tego czasu Chełmża jest miastem. Na każdym kroku czekają tu na odwiedzających zabytki i niezwykłe historie. 

Nad starą panoramą miasta góruje widoczna z daleka bryła konkatedry św. Trójcy. Jeszcze starszy od konkatedry, a nawet od samej Chełmży, jest kościół św. Mikołaja, który powstał najprawdopodobniej w miejscu tradycyjnego kultu pogańskiego. Znacznie młodsza, lecz również bardzo ciekawa jest chełmżyńska wieża ciśnień, wybudowana ponad 100 lat temu. Urody miastu dodaje ogromne i malowniczo uformowane jezioro chełmżyńskie.

Uruchamiając film na You Tube można włączyć napisy, klikając ikonę na dolnym pasku.

Zapraszamy na drugi odcinek wideoprzewodnika po powiecie toruńskim - tym razem spacerem po Chełmży.

 

drukuj (Wideoprzewodnik - "Spacerem po Chełmży")

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.