Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Ludność i gospodarka

W tak pięknej, zielonej przestrzeni dobrze się mieszka, pracuje i wypoczywa. Dlatego coraz więcej osób przedkłada podmiejski domek wśród zieleni nad życie w blokowiskach. Od 1998 roku, to jest od momentu powstania powiatów, widać bardzo dynamiczny – jeden z najwyższych w województwie – przyrost liczby mieszkańców. W powiecie toruńskim jest nas już ponad 105 tys.!

Powiat toruński to nie tyko doskonałe miejsce do zamieszkania, ale również do prowadzenia działalności gospodarczej. Dzięki jednym z najlepszych w Polsce warunków glebowych, dominujące znaczenie ma rolnictwo i oparty na nim przemysł przetwórczy. Chełmżyńska cukrownia, swego czasu największa w Europie, do dziś robi duże wrażenie. Liczne są zakłady z branż: mięsnej, zbożowo-młynarskiej, mleczarskiej i przetwórstwa owocowo-warzywnego. Na terenie powiatu funkcjonuje Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, a także liczne firmy usługowe, spedycyjne czy tekstylne. Ponieważ blisko 1/3 terenu powiatu zajmują lasy, ważną gałąź gospodarki stanowi produkcja drzewna.

Atrakcyjność powiatu toruńskiego dla lokowania tu nowych inwestycji, to wypadkowa dostępności terenów inwestycyjnych, bliskości Torunia oraz bardzo dobrej infrastruktury transportowej. Dzięki położeniu w samym centrum województwa i w środkowej części Polski krzyżują się tu: 4 linie kolejowe, w tym linia Piła-Kutno i Poznań-Olsztyn oraz autostrada A1, drogi krajowe nr 91 (Gdańsk-Katowice), nr 10 (Szczecin-Warszawa), nr 15 (Poznań-Olsztyn) i nr 80 (Bydgoszcz-Lubicz). Ponadto 135 km dróg krajowych, 153 km dróg wojewódzkich, 302 km dróg powiatowych oraz drogi gminne i miejskie zapewniają dogodną komunikację na zewnątrz i wewnątrz powiatu.

Toruń, miasto uniwersyteckie, z firmami i placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi często europejskiej rangi, jest bezsprzecznie ośrodkiem wywierającym najistotniejszy wpływ na życie społeczne, kulturalne i oświatowe powiatu. Rzesze uczniów i słuchaczy kształcą się tu w szkołach ponadgimnazjalnych.

Dla tych, którzy wolą pobierać naukę bliżej domu, powiat prowadzi trzy bardzo dobre zespoły szkół oraz szkołę muzyczną I stopnia wraz z filiami. Placówki te spełniają jednocześnie istotną rolę kulturotwórczą. W istotny sposób wspierają je w tym zakresie biblioteki, których jest w powiecie aż 29, w tym 8 gminnych.

Na terenie powiatu działa z sukcesami wiele klubów sportowych i organizacji propagujących sportowy tryb życia, a także Powiatowy Szkolny Związek Sportowy, który jest głównym organizatorem imprez sportowych o zasięgu powiatowym. W końcu wszyscy wiemy, że w zdrowym ciele zdrowy duch!

  • Liczba mieszkańców powiatu toruńskiego
  • Mapa powiatu toruńskiego z podziałem na gminy i sołectwa

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.