Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

W powiecie toruńskim powstanie „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza”
2021.03.04
W powiecie toruńskim powstanie „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza”

W czwartek (4.03) w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się spotkanie, w czasie którego przedstawiciele Powiatu Toruńskiego, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gminy Lubicz oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego podpisali List Intencyjny, w którym deklarują zamiar współpracy w celu utworzenia „Centrum wieloetnicznej kultury i tradycji dawnego pogranicza” w Lubiczu Górnym, jako ośrodka ochrony i popularyzacji wielokulturowości i dziedzictwa pogranicza.

Rusza Konkurs fotograficzny „W poszukiwaniu wiosny”
2021.03.02
Rusza Konkursu fotograficzny „W poszukiwaniu wiosny”

Z dnia na dzień coraz dłużej możemy cieszyć się słońcem, słupki w termometrach powoli, ale zdecydowanie pną się w górę, a na niebie widać już klucze wędrujących ptaków – to znaczy, że wiosna jest już tuż za progiem. A może już niepostrzeżenie przyszła? Może po prostu nie dostrzegliśmy jeszcze nieśmiałych oznak jej obecności? Może trzeba przyjrzeć się gałęziom drzew, zeszłorocznym ptasim gniazdom, zeschłym liściom pod płotem – czy nie widać spod nich rąbka zielono-kwiecistej sukni Pani Wiosny? Wyniki tych poszukiwać warto utrwalać na zdjęciach, bo właśnie rusza powiatowy konkurs fotograficzny.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
2021.03.01
Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wspominamy działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o wolną Polskę. Dla upamiętnienia tego dnia Starosta Toruński Marek Olszewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski złożyli hołd i wiązanki kwiatów w Parku Wilsona przy pomniku poświęconemu kpt Mieczysławowi Szczepańskiemu ps. „Dębina" – „Cichociemnemu" żołnierzowi AK pochodzącemu z Chełmży.

Podziel się historią
2021.02.16
Podziel się historią

Ruszyły prace redakcyjne nad V tomem Słownika biograficznego powiatu toruńskiego. Tym razem tematem opracowania będą życiorysy mieszkańców powiatu toruńskiego, którzy zginęli z rąk niemieckiego okupanta na Barbarce jesienią 1939 r. Za nami pierwsze posiedzenia zespołu redakcyjnego, spotkania z autorami biogramów, kwerendy i konsultacje – wszystko oczywiście on-line.

Zmieniamy się dla naszych klientów
2021.02.12
Zmieniamy się dla naszych klientów

Odnowiona elewacja budynku, portiernia z biurem podawczym na parterze, kasy przeniesione bliżej Wydziału Komunikacji i winda – to nowości czekające na klientów Starostwa Powiatowego w Toruniu.

Będą kolejne kilometry dróg rowerowych!
2021.02.12
Będą kolejne kilometry dróg rowerowych!

Mowa o drodze rowerowej Browina - Grzywna - Kuczwały - Sławkowo. W piątek 29 stycznia partnerzy inwestycji spotkali się, by zawrzeć umowę. W obecności Wicestarosty Toruńskiego Michała Ramlaua i członka Zarządu Łukasza Kowalskiego podpisy pod dokumentem złożyli: dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Orłowski oraz Marcin Osiński prezes firmy Bios Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka Komandytowa z Chełmży odpowiedzialnej za wykonanie robót budowlanych.

Komunikat Starosty Toruńskiego
2021.03.02
Komunikat Starosty Toruńskiego

Starosta Toruński w uzgodnieniu z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U. poz. 367)  obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. Wyjątek dotyczy jasno  określonych sytuacji, w tym spotkań służbowych. Pojęcia „spotkanie służbowe” nie należy używać rozszerzająco.

Organizatorzy zgromadzeń naruszających obowiązujące prawo muszą liczyć się z konsekwencjami. Będą one szczególnie poważne, gdy zgromadzenie takie uznane będzie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego za ognisko zakażenia Covid 19.

Apeluję o rozsądek i poczucie odpowiedzialności.

 

                                                                                                                Marek Olszewski

                                                                                                                Starosta Toruński

Zmiany w prawie budowlanym
2021.03.02
Zmiany w prawie budowlanym

Ostatnia nowelizacja Prawa budowlanego umożliwia przesyłanie wniosków w formie elektronicznej. W końcowej fazie są już działania związane z wdrożeniem nowej wersji serwisu e-budownictwo. Na podstawie przepisów wchodzących w życie z początkiem lutego br., uruchomiono możliwość elektronicznego wypełnienia i przesyłania do organów administracji przez serwis e-budownictwo pierwszych kilku wniosków. W następnej kolejności, od lipca 2021 r. będzie można składać w sposób elektroniczny kolejne wnioski objęte nowelizacją Prawa budowlanego, w tym wniosek o pozwolenie na budowę wraz z projektem budowlanym w formie elektronicznej. Chcąc uniknąć możliwych trudności związanych z cyfryzacją, zarówno po stronie inwestorów jak i organów administracji, jak również zwiększyć świadomość w zakresie korzyści płynących z tego procesu, równolegle z pracami nad ww. zmianami prowadzone są działania informacyjne.

https://e-budownictwo.gunb.gov.pl/#

Weekend z PTTK
2021.03.02
Weekend z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza do udziału w wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” oraz w „I Charytatywnym Indywidualnym Rajdzie Pieszym”.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.