Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

2024.02.29
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W samo południe lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Torunia zebrali się w al. Solidarności aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy dzisiaj działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o wolną Polskę. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy w obronie niepodległości, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

W programie toruńskich uroczystości przewidziano: przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń ppłk Romana Piotrowskiego, odegranie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i salwę honorową, złożenie kwiatów z honorami wojskowymi, wiązankę pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia. W uroczystościach Powiat Toruński reprezentował Wicestarosta Toruński Michał Ramlau i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski.

Fot. ....

Odznaki za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego

2024.02.29
Odznaki za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego

Katarzyna Minczykowska-Targowska, Artur Affelt i Marek Wantowski otrzymali Odznaki za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego. Starosta Toruński Marek Olszewski i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski odznaczyli laureatów podczas sesji Rady Powiatu Toruńskiego 29 lutego 2024 roku.

Fundusze Europejskie dla Rybactwa – nabór wniosków

2024.02.29
Fundusze Europejskie dla Rybactwa – nabór wniosków

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury oraz budżetu państwa.
Cele programu:
•    realizacja wspólnej polityki rybołówstwa, unijnej polityki morskiej oraz Europejskiego Zielonego Ładu
•    wzmocnienie odporności sektora rybackiego oraz rozwój zrównoważonej niebieskiej gospodarki
•    promowanie zrównoważonego rybołówstwa i ochrony żywych zasobów morza oraz zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego

Podsumowanie konkursu fotograficznego „Po prostu jesień”

2024.02.28
Podsumowanie konkursu fotograficznego „Po prostu jesień”

Za nami kolejna, III edycja konkursu fotograficznego pt. „Po prostu jesień”. Dzisiaj, 28 lutego 2024 r., w Starostwie Powiatowym w Toruniu odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród. W tegorocznej edycji zadaniem konkursowym było przedstawienie na fotografii pięknej złotej jesieni Powiatu Toruńskiego.

Prezentacja publikacji „Pomiędzy Wisłą a Drwęcą. Historia i teraźniejszość mieszkańców parafii św. Wojciecha w Złotorii”

2024.02.26
Prezentacja publikacji „Pomiędzy Wisłą a Drwęcą. Historia i teraźniejszość mieszkańców parafii św. Wojciecha w Złotorii”

Wydawnictwo pod redakcją ks. Proboszcza dra Mariana Wróblewskiego „Pomiędzy Wisłą a Drwęcą. Historia i teraźniejszość mieszkańców parafii św. Wojciecha w Złotorii” ujrzało światło dzienne. W niedzielne popołudnie 25 lutego 2024 r. świetlicę wiejską w Złotorii wypełnili mieszkańcy wsi: Złotoria, Grabowiec, Nowa Wieś, Silno i Kopanino by wziąć udział w prezentacji publikacji przedstawiającej zarys historyczny, posłuchać o zasłużonych dla lokalnej społeczności osobach ale i o tych żyjących obecnie, dbających o rozwój swoich małych ojczyzn. Wśród zgromadzonych na sali obecni byli również Starosta Toruński Marek Olszewski, Wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz prezes LGD Podgrodzie Toruńskie Wojciech Knieć.

Relacja z VIII Wystawy Gołębi Rasowych w Unisławiu

2024.02.26
Relacja z VIII Wystawy Gołębi Rasowych w Unisławiu

W dniach 17-18 lutego 2024 roku w Hali Sportowo-Widowiskowej w Unisławiu odbyła się VIII Wystawa Gołębi Rasowych. Organizatorem tego wydarzenia był Chełmżyński Klub Hodowców Gołębi Rasowych.

Hodowcy zaprezentowali 919 sztuk zwierząt tj. gołębi i królików. Większość stanowiły gołębie, wystawiono ich 896 sztuk w aż 63 rasach. Każdy odwiedzający niezależnie od wieku mógł znaleźć dla siebie coś interesującego.

Najlepsi laskarze powalczą o medale w gronowskiej hali

2024.02.22
Najlepsi laskarze powalczą o medale na gronowskiej hali

Mecze medalowe Hokej Superligi sezonu 2023/2024 rozegrane zostaną w hali sportowej Zespołu Szkół, Centrum Kształcenia Ustawicznego w Gronowie! To pierwsza ogólnopolska impreza tej rangi zorganizowana w placówce prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Toruniu!

Nasz delegat w prezydium Sejmiku!

2024.02.20
Nasz delegat w prezydium Sejmiku!

W miniony czwartek (15 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego VI kadencji. Wyłonieni w powiatach reprezentanci struktur trzeciego sektora wybierali przewodniczącego i prezydium tego gremium.

Delegatem Powiatu Toruńskiego – decyzją członków Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego – wybrana została i Powiat Toruński w Sejmiku reprezentuje Barbara Mońko-Juraszek Prezeska Fundacji „Trybik” z Lubicza Dolnego. 

Podczas czwartkowego spotkania ustępujące prezydium sejmiku zakończonej właśnie pięcioletniej kadencji dokonało jej podsumowania, w kolejnej części spotkania zaś dokonano wyboru władz na kolejną kadencję. 

Miło nam poinformować, że Barbara Mońko-Juraszek została wybrana wiceprzewodniczącą Sejmiku Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sejmik Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego to instytucja wspierająca rozwój społeczeństwa obywatelskiego i konsolidująca organizacje trzeciego sektora naszego regionu. Zajmuje się m.in. wypracowywaniem korzystnych dla ngo-sów rozwiązań, prezentowaniem wspólnego stanowiska odnośnie aktualnych zagadnień, problemów i rozwiązań, w szczególności dotyczących sektora pozarządowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i kraju, inicjowaniem i wspieraniem działań integrujących sektor pozarządowy, między innymi poprzez merytoryczne i organizacyjne wspieranie lokalnych partnerstw organizacji pozarządowych oraz corocznego Forum Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Pani Barbarze życzymy, by jej wiedza i doświadczenie oraz zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego nie tylko w Powiecie Toruńskim, ale również na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenu Powiatu Toruńskiego odwołany

2024.02.19
Stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenu Powiatu Toruńskiego odwołany

Informujemy, że z dniem 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 odwołuje się stan pogotowia przeciwpowodziowego dla terenu Powiatu Toruńskiego dla gmin: Czernikowo, Obrowo, Lubicz, Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka.

Aktualny poziom rzeki Wisły w Toruniu wynosi 520 cm. Stan ostrzegawczy występuje przy 530 cm.

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.