"Polskie Kwiaty dla Ukrainy" - 100. koncert zespołu

W Auli Muzycznej w Czernikowie podsumowano dzisiaj VI edycję Gminnego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych, skierowanego do dzieci i młodzieży szkolnej z terenu gminy Czernikowo. W jego skład wchodziły konkursy: historyczny, recytatorski i plastyczny.
Wydarzenie, zorganizowane przez Związek Jaszczurczy w Czernikowie, objął honorowym patronatem Starosta Toruński Marek Olszewski, a także Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty i Instytut Pamięci Narodowej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Wójt Gminy Czernikowo Tomasz Krasicki, naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz pracownicy bydgoskiego oddziału IPN. Staroście Olszewskiemu towarzyszył Wicestarosta Toruński Michał Ramlau. Na widowni zasiedli także uczniowie ze czernikowskich szkół oraz goście z toruńskich liceów.
W Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisana została dzisiaj (25.03.2022 r.) umowa pomiędzy spółką Transbruk Barczyńscy Sp. z o. o. i Powiatowym Zarządem Dróg w Toruniu na realizację robót drogowych związanych z przebudową drogi powiatowej nr 2001C Rzęczkowo – Zarośle Cienkie oraz pomiędzy Zakładem Usług Komunalnych Juliusz, Roman Pilarski s.c. z Nakła n/Notecią na remont drogi powiatowej nr 2032C Bierzgłowo – Zamek Bierzgłowski.
Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina o obowiązku złożenia deklaracji przez wszystkich właścicieli i zarządców budynku, które są zasilane przez źródła ciepła lub spalania paliw do 1 MW.
Przesłane dane gromadzone będą w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – CEEB, której celem jest poprawa jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji powodujących smog. CEEB to bardzo ważne narzędzie wspierające wymianę starych kotłów grzewczych, to miejsce gdzie będą dostępne również informacje na temat wszystkich programów finansowania wymiany pieców. System jako centrum wiedzy dla obywatela w znaczący sposób ułatwi pozyskanie informacji, które są niezbędne np. przy ubieganiu się o dofinansowanie na wymianę starego kotła.
Jedną z form pomocy uchodźcom z Ukrainy jest wsparcie oferowane przez urzędy pracy. Cudzoziemcy zza naszej wschodniej granicy mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy i korzystać ze wsparcia oferowanego przez urząd, w tym pośrednictwa pracy. Obywatele Ukrainy zainteresowani taką pomocą mogą nawiązać kontakt telefoniczny albo bezpośredni z urzędem pracy lub z ogólnopolską infolinią urzędów pracy, Zieloną Linią - tel. 19524.
Weekend dla Ukraińców w ZUS
Już od soboty, 26 marca uchodźcy z Ukrainy będą mogli złożyć elektronicznie wniosek o 500 + na dzieci. Specjalny formularz w języku ukraińskim będzie dostępny tylko na PUE ZUS. W najbliższy weekend placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy. Pracownicy ZUS będą pomagać im w założeniu profilu na PUE ZUS i złożeniu wniosku o świadczenie 500+.
W Pałacu Dąmbskich w Toruniu podpisane zostały dwa listy intencyjne dotyczące utworzenia tego szlaku turystycznego. Pod pierwszym podpisy złożyli marszałkowie trzech województw związanych z postacią Mikołaja Kopernika – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim – przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli oraz toruńskiego Uniwersytetu. Zarząd Powiatu Toruńskiego reprezentował Starosta Toruński Marek Olszewski.
W czwartek 24 marca minął miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie.
Od tej chwili Polacy udzielają schronienia i pomocy uciekającym przed wojennym koszmarem uchodźcom. Ukraińcy mogą liczyć zarówno na działania rządu i samorządów, jak i na życzliwość oraz ofiarność zwykłych mieszkańców naszego kraju.
Wsparcie dla uchodźców widać na każdym kroku – Polska, województwo, a także nasz powiat, z dnia na dzień stały się żółto-niebieskie. Na znak solidarności z Ukrainą także przed wejściem do Starostwa Powiatowego w Toruniu zawisły ukraińskie flagi.