Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...

Na pomoc Ukrainie i Ukraińcom

W powiecie toruńskim utworzony został powiatowy punkt zbiórki darów dla ogarniętej wojną Ukrainy – to tam trafiać będą rzeczy zebrane przez organizatorów lokalnych zbiórek, aby finalnie mogły zostać przekazane potrzebującym. Na terenie gmin powiatu mieszkańcy zorganizowali kilkadziesiąt punktów, gdzie przywożona jest żywność, opatrunki czy artykuły higieniczne.

Pomoc ofiarom wojny w Ukrainie oferują m.in. samorządy, placówki oświatowe, parafie i stowarzyszenia, jednostki OSP oraz prywatni przedsiębiorcy. Na terenie powiatu toruńskiego jedzenie o długiej dacie przydatności do spożycia, śpiwory czy opatrunki można zostawić m.in. w świetlicy wiejskiej, sklepie spożywczym czy salce katechetycznej. Ważne jednak, aby trzymać się listy produktów i rzeczy potrzebnych, którą określił Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

- Po spotkaniu z przedstawicielami sztabów gminnych oraz samorządowcami z terenu powiatu, widzimy ogromne zaangażowanie mieszkańców w zbiórki. Musimy jednak ująć tę pomoc w ramy organizacyjne, aby przyniosła ona oczekiwany efekt, aby udało się pomóc jak największej liczbie osób. Musimy jeszcze rozwiązać wiele spraw organizacyjnych. Zdajemy sobie sprawę, że udzielana przez nas pomoc ma teraz charakter doraźny. W kraju spodziewamy się nawet kilku milionów uchodźców, z których tysiące trafią do naszego powiatu. Musimy być przygotowani do tego, aby zapewnić im mieszkanie na dłuższy czas, aby włączyć ich do systemu opieki zdrowotnej i opieki społecznej, dać dzieciom możliwość chodzenia do szkoły, oraz wsparcie nauczycieli języka rosyjskiego lub języka ukraińskiego. To zadania nawet na lata. Część osób zostanie w Polsce tylko do zakończenia wojny, część pojedzie do innych krajów, ale wielu z nich zostanie tu na zawsze. Musimy stworzyć dla nich warunki do osiedlenia się na stałe. Potrzebne będą miejsca pracy. Ujmujemy w ramy organizacyjne pomoc doraźną, ale myślimy już o dalszych działaniach na kolejne lata - wyjaśnia Starosta Toruński Marek Olszewski.

Podczas briefingu prasowego starosta wyjaśnił dziennikarzom, jaki system pomocy będzie obowiązywać w naszym powiecie.

- Zgodnie z instrukcjami Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, utworzono miejsca zbiórek darów w poszczególnych gminach oraz centralny powiatowy punkt, do którego zwozić będziemy posegregowane i uporządkowane dary. W takiej formie trafią one do punktu wojewódzkiego, a stamtąd będą dystrybuowane potrzebującym przez administrację rządową – dodaje starosta.

Punkty zbiórek rozpoczęły działanie w poniedziałek 28 lutego. Odzew ze strony mieszkańców przeszedł najśmielsze oczekiwania samorządowców.

- Rozpoczęliśmy zbiórkę różnego rodzaju darów. Wytyczne wojewody odkreślają co i w jaki sposób mamy zbierać. Ta koordynacja zbiórek na poziomie powiatowym, a następnie wojewódzkim, gwarantuje, że Ukraińcy otrzymają tę pomoc. Mieszkańcy nie tylko przywożą potrzebne rzeczy, ale także pomagają nam w segregacji i pakowaniu darów. Z naszego punktu trafią one do Gronowa. Przekazaliśmy też informacje dotyczące ilości wolnych mieszkań. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony zachowaniem mieszkańców. Po raz pierwszy pomagamy ofiarom wojny, ale nie po raz pierwszy pomagamy potrzebującym. Mieszkańcy Chełmży zawsze się angażowali w takie inicjatywy, tym razem nie mogło być inaczej - zapewnia Burmistrz Miasta Chełmży Jerzy Czerwiński.

W Obrowie zaangażowani w zbieranie darów są m.in. druhowie z OSP, sołtysi czy nauczyciele. Pierwsi uchodźcy z Ukrainy już dotarli do gminy.

- Jeszcze przed skoordynowaniem akcji pomocy, powołany w gminie sztab podjął decyzję o wysłaniu transportu na granicę i zorganizowaniu schronienia dla uchodźców. W naszej gminie jest już grupa 11 obywateli Ukrainy – matek z dziećmi. Udało nam się je zakwaterować i zapewnić najpotrzebniejsze rzeczy. Odzew mieszkańców jest ogromny! Zgłaszają się do nas osoby chętne, które chcą przyjąć uchodźców w swoich domach. Jesteśmy przygotowani i bardzo zaangażowani w akcję pomocygwarantuje Andrzej Wieczyński, Wójt Gminy Obrowo.

Samorządowcy starają się umożliwić mieszkańcom jak najefektywniejszą pomoc.

- Po ataku Rosji na Ukrainę odbieraliśmy szereg telefonów z pytaniami o to, jak można pomóc naszych wschodnim sąsiadom. Odsyłaliśmy mieszkańców do zbiórek, które prowadzą sprawdzone instytucje takie jak Polska Akcja Humanitarna czy Polski Czerwony Krzyż. Określiliśmy punkty zbiórki darów, o co prosił nas Wojewoda Kujawsko-Pomorski. Zbieramy także informacje od mieszkańców o możliwości udostepnienia Ukraińcom lokali na pobyt dłuższy  niż pół roku. Do niedzieli udało nam się zagwarantować miejsca dla 83 osób. Staramy się wspierać mieszkańców, aby ich gest solidarności przekładał się na jak najszybszą i jak najlepiej wykorzystaną pomoc - potwierdza Piotr Kowal Wójt Gminy Łysomice.

Pomoc dla Ukrainy – zbiórki na terenie powiatu:

W gminie Obrowo zbiórki prowadzone są w każdej szkole, w świetlicach wiejskich i remizach OSP. Aby przekazać dary można także skontaktować się z sołtysami.

W Chełmży pomoc materialna magazynowana jest w Chełmżyńskim Ośrodku Kultury.

W gminie Chełmża zbiórka funduszy prowadzona jest poprzez założoną przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Zelgnie zbiórkę internetową. Niezbędne towary pierwszej potrzeby dla uchodźców można zostawić w świetlicy wiejskiej w Kuczwałach.

Mieszkańcy gminy Łysomice mogą zostawić potrzebne dary w Urzędzie Gminy, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, szkołach podstawowych w Łysomicach, Turznie, Ostaszewie i Świerczynkach oraz przedszkolach działających na terenie gminy.

Zbiórkę prowadzi także Biblioteka Centrum Kultury w Łubiance – dary można dostarczać w godzinach otwarcia biblioteki oraz w innych godzinach, po wcześniejszym kontakcie z pracownikami BCK. Zbiórka odbywa się także za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Gminny ośrodek zbiórki darów w gminie Zławieś Wielka umiejscowiono w Gminnym Centrum Aktywności Społecznej w Złejwsi Wielkiej przy ul. Jasnej 14.

W gminie Czernikowo dary można dostarczać do Urzędu Gminy, szkół oraz jednostki OSP w Czernikowie przy ul. Szkolnej 4.

W gminie Wielka Nieszawka dary można dostarczać do:  Centrum Sportu i Rekreacji Olender, Gminnego Centrum Kultury w Małej Nieszawce, Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola w Małej Nieszawce oraz Szkoły Podstawowej w Cierpicach. Zbiórkę organizują także przedsiębiorcy – dary można dostarczyć do: Katarzyny Leszczyńskiej (ul. Radosna 13 Mała Nieszawka) Bartosza Zawackiego (ul. Toruńska 141 C Mała Nieszawka), Salonu Upiększarnia Doroty Rybarczyk (ul. Toruńska 13 B Mała Nieszawka) oraz do Przychodni Weterynaryjnej „Nieszawska” (ul. Kręta 3 Mała Nieszawka).

W gminie Lubicz punktem zbiórki darów została świetlica wiejska w Brzeźnie. Towary pierwszej potrzeby można przekazywać do szkół podstawowych w Lubiczu Dolnym, Lubiczu Górnym, Młyńcu Pierwszym i Grębocinie oraz w Zespole Szkół CKU w Gronowie. Zbiórkę organizuje także sklep ABC w Lubiczu Górnym przy ul. Kołłątaja 2, a także Parafia pw. św. Mikołaja w Gronowie i Stowarzyszenie Święci z Sąsiedztwa – wesprzeć tę zbiórkę można we wtorek 1 marca w kościele w Grębocinie (w salkach przy kościele) oraz w środę 2 marca w kościele w Gostkowie (w salce katechetycznej).

fot. Agnieszka Niwińska

drukuj (Na pomoc Ukrainie i Ukraińcom)

 • autor: Adrian Aleksandrowicz

Galeria zdjęć

 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...
 • 2022 02 28 Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania...

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.