W czwartek, 3 kwietnia 2025 r., Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim stało się miejscem wyjątkowego wydarzenia poświęconego zagadnieniom związanym ze spektrum autyzmu (ASD – Autism Spectrum Disorder). Konferencja "Spektrum możliwości – uczeń z ASD" zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów specjalnych oraz ekspertów zajmujących się diagnozą i terapią dzieci ze spektrum autyzmu. W wydarzeniu wzięli udział: Starosta Toruński Mirosław Graczyk, Przewodniczący Rady Andrzej Siemianowski, Wicestarosta Tomasz Zakrzewski, członkowie Zarządu Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska i Mirosław Nawrotek oraz powiatowi radni. Gminę Łubianka rezprezentowała Wójt Dagna Całbecka. Wszyscy zgodnie podkreślili istotność tematyki konferencji dla rozwoju edukacji w regionie. Organizatorami spotkania byli: Starostwo Powiatowe w Toruniu wraz z Gminą Łubianka a Partnerzy wydarzenia to: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży, ZS im. Unii Europejskiej w Chełmży, ZSP w Chełmży oraz Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym AUTYZM POLSKA.
Głównym celem konferencji było pogłębienie wiedzy na temat spektrum autyzmu oraz stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i opracowania strategii wspierających dzieci i młodzież z ASD w placówkach edukacyjnych. W swoim przemówieniu Starosta Toruński Mirosław Graczyk podkreślił, jak ważne jest dostosowanie środowiska do potrzeb uczniów ze spektrum autyzmu, aby mogli oni w pełni wykorzystać swój potencjał.
Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień psychologów, terapeutów oraz pedagogów specjalnych, którzy przedstawili nowoczesne metody diagnozy i terapii. Podczas konferencji szczególną uwagę zwrócono na konieczność indywidualnego podejścia do każdego ucznia oraz budowanie kompleksowego systemu wsparcia obejmującego także rodziny dzieci z ASD.
Wójt Gminy Łubianka, Dagna Całbecka, zwróciła uwagę na konieczność zapewnienia nauczycielom dostępu do odpowiednich szkoleń oraz wyposażenia placówek w materiały umożliwiające skuteczną pracę z dziećmi ze spektrum autyzmu. Uczestnicy mieli również okazję poznać przykłady dobrych praktyk stosowanych w placówkach oświatowych na terenie Powiatu Toruńskiego, w tym zajęcia terapeutyczne, dostosowanie materiałów dydaktycznych oraz tworzenie specjalnych stref wyciszenia.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładów i prezentacji ekspertów, m.in.:
• Dr Anny Grygoruk (Uniwersytet WSB Merito w Toruniu) – „Przetwarzanie sensoryczne u osób w spektrum autyzmu: wyzwania, różnorodność i strategie wspierające”.
• Ewy Żmich (Centrum Terapii EGEO w Bydgoszczy) – „Funkcjonowanie ucznia ze spektrum autyzmu w szkole masowej”.
• Małgorzaty Mendelewskiej (Fundacja Pomocy Osobom Autystycznym Autyzm Polska) – „Rola społeczeństwa i edukacji w budowaniu lepszego świata dla osób w spektrum autyzmu”.
• Ks. Marka Borzyszkowskiego – „Dostosowane miejsca pracy dla osób ze spektrum autyzmu”.
• Dr Izabeli Symonowicz-Jabłońskiej (Publiczne Przedszkole w Łubiance) – „Sposób identyfikowania symptomów ASD w przedszkolu ogólnodostępnym”.
• Pani Anny Jakubowskiej (Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży) – „Efektywność nauki języka angielskiego uczniów z ASD”.
• Pani Dagny Całbeckiej (Wójt Gminy Łubianka) – „Modelowy projekt organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez JST”.Wspólne działania na rzecz dzieci z ASD
Podczas konferencji wielokrotnie podkreślano konieczność współpracy różnych środowisk – edukacyjnych, samorządowych oraz terapeutycznych – w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży z ASD jak najlepszych warunków do rozwoju. Spotkanie zakończyło się dyskusją, w której uczestnicy mieli możliwość wymiany poglądów oraz przedstawienia własnych doświadczeń w pracy z osobami w spektrum autyzmu.
Wydarzenie było nie tylko okazją do zdobycia cennej wiedzy, ale również inspiracją do podejmowania dalszych działań na rzecz poprawy jakości życia dzieci i młodzieży z ASD w powiecie toruńskim.
Fot. UG Łubianka