Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • ZSP Chełmża

Wspólnie dla różnorodności – wsparcie dla osób z ASD po zakończeniu edukacji

Podczas konferencji „Wspólnie dla różnorodności – edukacja uczniów o specjalnych potrzebach” poruszono niezwykle ważny temat przyszłości osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) po zakończeniu edukacji. Wśród prelegentów znalazła się Małgorzata Mendelewska, Prezes Zarządu AUTYZM POLSKA – Fundacji Pomocy Osobom Autystycznym. Odpowiadając na pytanie „Osoby z ASD po wyjściu z systemu edukacji – co dalej?”, wskazała na poważne luki w obecnym systemie wsparcia społecznego.

Wyzwania systemowe

Małgorzata Mendelewska zwróciła uwagę na to, że osoby z autyzmem wymagające wysokiego poziomu wsparcia są często ignorowane przez system pomocy społecznej.

– Osoby, do których Fundacja kieruje pomoc, nie wzbudzają litości, nie pojawiają się w mediach, nie są w stanie samodzielnie wyartykułować swoich potrzeb. Często pozostają „niewidzialne” dla społeczeństwa.

Te „niewidzialne” osoby, które często są całkowicie niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie, wymagają stałej, profesjonalnej opieki. Problem pojawia się, gdy rodzice i opiekunowie tych osób nie są już w stanie pełnić swojej roli.

Powstanie nowego ośrodka wsparcia

Fundacja AUTYZM POLSKA, wychodząc naprzeciw potrzebom dorosłych osób z ASD, realizuje projekt budowy ośrodka wsparcia, który zapewni zarówno dzienną, jak i całodobową opiekę.

Placówka będzie zlokalizowana w Toruniu, przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 84B, na gruncie przekazanym przez Gminę Miasta Toruń. Jej celem jest stworzenie miejsca, gdzie osoby z autyzmem:

  • otrzymają tyle wsparcia, ile jest konieczne, i tyle samodzielności, ile jest możliwe,
  • znajdą bezpieczną przestrzeń do życia, rozwoju i rehabilitacji,
  • zyskają opiekę, nawet gdy zabraknie ich najbliższych.

Pionierskie przedsięwzięcie

Nowy ośrodek będzie pierwszą tego typu placówką w województwie kujawsko-pomorskim i jedną z nielicznych w kraju.

Projekt, realizowany przy wsparciu władz samorządowych i rządowych, obecnie znajduje się w fazie przygotowań do złożenia wniosku o finansowanie z Europejskiego Funduszu Kapitału Początkowego (EFKP).

– To inwestycja w godność i przyszłość osób z ASD. Chcemy zapewnić im przystań, gdzie będą mogli żyć w poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji – podkreśliła Małgorzata Mendelewska.

Krok w stronę lepszego wsparcia

Realizacja tej inicjatywy będzie nie tylko odpowiedzią na bieżące potrzeby osób z ASD, ale także krokiem w stronę budowy systemu wsparcia, który uwzględnia osoby wymagające szczególnej troski. Projekt fundacji ma szansę stać się inspiracją dla kolejnych podobnych działań w Polsce.

Konferencja „Wspólnie dla różnorodności” przypomniała, że wsparcie osób z niepełnosprawnościami to obowiązek całego społeczeństwa, a działania takie jak budowa ośrodka wsparcia są wyrazem solidarności i odpowiedzialności wobec najbardziej potrzebujących.

Fot. ZSP Chełmża

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.