Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Prezentujemy Starostów Dożynkowych

Już w niedzielę spotkamy się na Powiatowo-Gminnych Dożynkach w Kamionkach Małych. Dzisiaj prezentujemy sylwetki Starościny i Starosty, którzy będą reprezentować Powiat Toruński oraz Gminę Łysomice.

Kamila Siekierska, 39-letnia rolniczka z Mazowsza-Parceli, wraz z mężem Pawłem prowadzi kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo rolne, specjalizując się głównie w produkcji mleka. Ich rodzina jest przykładem wielopokoleniowego rolnictwa, a na gospodarstwie wspierają ich 96-letnia seniorka Zofia Romanowska oraz teściowa Marianna. Młodsze pokolenie Siekierskich to dziesięcioletnia Ola i siedmioletni Franio.

Pani Kamila zrezygnowała z pracy na etacie, aby w pełni wspierać męża w prowadzeniu gospodarstwa, i jak sama przyznaje, nie żałuje tej decyzji. Praca na roli, choć wymagająca fizycznie i czasochłonna, daje jej ogromną satysfakcję. „Pracę w gospodarstwie trzeba lubić – wtedy sprawia ona przyjemność. To ciężka praca, ale daje dużo radości” – podkreśla. Choć współczesne rolnictwo wymaga zmierzenia się z licznymi regulacjami i biurokracją, państwo Siekierscy radzą sobie, biorąc udział w szkoleniach i korzystając z branżowej literatury.

Poza pracą Pani Kamila znajduje czas na działalność w Kole Gospodyń Wiejskich „Parcelanki”. Jej pasje to malarstwo i czytanie książek, a wolne chwile spędza z rodziną, piekąc dla nich słodkości lub wybierając się wspólnie na basen czy do kina. W tym roku będzie pełnić rolę starościny Dożynek Powiatowo-Gminnych w Kamionkach Małych, reprezentując powiat.

Przemysław Durmowicz, 36-letni rolnik z Czernikowa, jest przedstawicielem trzeciego pokolenia prowadzącego rodzinne gospodarstwo rolne. Posiada wyższe wykształcenie rolnicze, które zdobył na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Wraz z żoną Karoliną gospodarują na ponad 40 hektarach ziemi, specjalizując się w produkcji mleka i bydła opasowego. Rodzinne gospodarstwo wspierają także jego rodzice, Wiesława i Andrzej, oraz brat Dariusz. Kolejne pokolenie Durmowiczów to siedmioletnia Zosia i dwuletni Jaś.

Oprócz pracy na roli, pan Przemysław angażuje się społecznie – pełni funkcję radnego gminy Czernikowo, jest delegatem Izby Rolniczej, członkiem zarządu spółki wodnej w Czernikowie oraz reprezentuje rolników w Powiatowej Radzie Rynku Pracy. Współpracuje także z lokalnymi kołami łowieckimi, dostarczając paszę dla dzikiej zwierzyny. Gospodarstwo Durmowiczów osiąga znakomite wyniki produkcyjne dzięki regularnym inwestycjom w nowoczesny sprzęt i budynki gospodarcze. Pan Przemysław aktywnie korzysta z funduszy unijnych – otrzymał dotacje na modernizację gospodarstwa oraz premię dla młodego rolnika.

Znaczącym wyzwaniem jest fakt, że niemal połowa gruntów gospodarstwa leży na obszarze Natura 2000, co wymaga szczególnego dbania o kwestie środowiskowe. Pan Przemysław interesuje się rolnictwem precyzyjnym, które pozwala na lepszą kontrolę nawożenia i ochrony roślin, co przynosi korzyści zarówno rolnikom, jak i środowisku. W planach ma inwestycje w nowoczesne technologie, takie jak sprzęt GPS i specjalistyczne oprogramowanie, aby wprowadzić zasady rolnictwa przyszłości we własnym gospodarstwie.

W czasie wolnym pasjonuje się sportem i kinem. Przemysław Durmowicz został wybrany na starostę Dożynek Powiatowo-Gminnych w Kamionkach Małych, gdzie będzie reprezentował powiat toruński.

Katarzyna Klonowska z Gostkowa - Pani Katarzyna od zawsze mieszka w Gostkowie, pochodzi z rodziny z tradycjami rolniczymi. Jej rodzice (a wcześniej również dziadkowie) także mieli gospodarstwa rolne. Od 17 lat wspólnie z mężem Adamem prowadzą gospodarstwo, wyspecjalizowane w  produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Państwo Klonowcy mają 16-letniego syna Bartka, który jest największą radością i dumą rodziców. Bartek uczy się w szkole rolniczej i wszystko wskazuje na to, że tak jak rodzice i dziadkowie będzie kontynuował rodzinne tradycje.

Mimo ciężkiej pracy w gospodarstwie pani Katarzyna znajduje czas na pielęgnowanie swojej artystycznej pasji jaką jest malowanie przyrody i krajobrazów. Zakochana w górach, doskonale jeździ na nartach, na które od lat regularnie jeżdżą całą rodziną w góry.

Witold Wujak z Wytrębowic - Pan Witold, mieszkaniec sołectwa Wytrębowice wraz z żoną Marzenną prowadzi gospodarstwo rolne o profilu roślinnym, przede wszystkim specjalizuje się w  uprawie rzepaku, zbóż, kukurydzy i buraka cukrowego. Bezgranicznie oddany w pracę na gospodarstwie mawia, że pasja nigdy nie jest pracą. Pan Witold od ponad 30 lat związany z samorządem pełnił funkcje radnego, a od czterech kadencji jest sołtysem. W społeczności Wytrębowic dał się poznać jako osoba otwarta, zaradna, bardzo pracowita i zaangażowana w lokalne sprawy. 

Czas wolny najchętniej spędza z rodziną. Wielki fan żużla, swoją pasją do kibicowania zaraził całą najbliższą rodzinę.  

Fot. Olek Urbański i UG Łysomice

Galeria zdjęć

  • Kamila Siekierska
  • Przemysław Durmowicz
  • Katarzyna Klonowska
  • Witold Wujak
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.