Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • droga rowerowa Osiek Obrowo

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W najbliższą sobotę, 17 czerwca 2023 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnej wyprawie krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 8.45 na przystanku MZK linii 111, przy al. Solidarności, skąd o godz. 8.57 nastąpi wyjazd do Gronowa. Trasa wyprawy będzie przebiegała z Gronowa, przez Brzezinko, Młyniec Pierwszy i Drugi, nad jez. Józefowo, z zakończeniem w Brzozówce. Długość przejścia pieszego wyniesie około 15 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Brzezinko – Wieś wzm. w 1242 roku jako uposażenie szpitala św. Ducha w Toruniu. W 1415 roku przeszła w posiadanie klasztoru benedyktynek w Toruniu pozostając w ich rękach do sekularyzacji. W latach 1772 – 1849 folwark był królewszczyzną, w 1773 roku obejmował 14 włók ziemi oraz 1 włokę lasu brzozowego i posiadał 129 mieszkańców. Po I rozbiorze rząd pruski włączył Brzezinko do urzędu dominialnego w Złotorii, którego siedzibę przeniesiono następnie do Brzezinka. Urząd w Brzezinku zlikwidowano po 1840 roku. W 2 połowie XVIII wieku dzierżawcą miejskiego folwarku Brzezinek oraz części Młyńca był kanonik Paul Gottlieb Pohl, późniejszy organizator i wielki mistrz loży masońskiej „Zum Bienenkorb” w Toruniu. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielem majątku w Brzezinku był p. Kűhne. Od 1920 roku własność Skarbu Państwa Polskiego. Wydział Dóbr Państwowych wydzierżawił domenę Brzezinko o powierzchni 376 ha, w latach 1921 – 1933 Gustavowi Weinschenck. Ciekawostki krajoznawcze: kaplica św. Rocha z 1884 roku, zespół dworsko – parkowy z 2. połowy XIX wieku, cmentarz katolicki z okresu założenia kaplicy z 1884 roku oraz ewangelicki z początku XIX wieku.

 

Wycieczka „Międzygminny Rodzinny Rajd Rowerowy”

W niedzielę 18 czerwca (niedziela) 2023 roku Klub Turystyki Rowerowej „Przygoda” przy Oddziale Miejskim PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta do udziału w Międzygminnym Rodzinnym Rajdzie Rowerowym do „Daglezjowego Dworu” w Sąsiecznie, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie "Kurs na Obrowo". Spotkanie uczestników o godz. 10.30, przy Markecie OBI (ul. Szosa Lubicka), długość trasy ok. 50 km. W programie piknik z atrakcjami i poczęstunkiem, udział w rajdzie jest bezpłatny. Dzieci i młodzież do lat 18 może uczestniczyć w rajdzie pod opieką osoby dorosłej.

Obrowo – siedziba gminy. Pierwsza wiadomość o wsi pochodzi z 1309 roku, kiedy była własnością mieszczan toruńskich. W 1391 roku książę Władysław Opolczyk zastawił część ziemi dobrzyńskiej z wioskami Gumowo, Krobia, Nowa Wieś, Obrowo, Silno i Złotoria wielkiemu mistrzowi Konradowi von Wallenrode. Rok później Opolczyk zastawił Krzyżakom już całą ziemię dobrzyńską, którą król Władysław Jagiełło odzyskał w 1405 roku. W 1633 roku bracia Łubieńscy: Stanisław, biskup płocki i Maciej, biskup kujawski uzgodnili pomiędzy sobą granice diecezji. Na początku XVIII wieku Obrowo stało się własnością rodziny Nałęczów, z których pochodził Jan, współwłaściciel wsi w 1708 roku. Po Janie Nałęczu, dziedzicem majątku w Obrowie był Kazimierz Nałęcz. Około połowy XVIII wieku drogą koligacji rodzinnych majątek przeszedł do Romockich. W 1761 roku właścicielem Obrowa był Jan Romocki, po którego śmierci w 1808 roku majątek przeszedł na syna Hieronima. Romoccy oprócz Obrowa, posiadali Zębówiec, Bartoszewo, Mniszek oraz Skrzypkowo. Od 1844 roku majątek obrowski dziedziczył Ignacy Romocki, syn Hieronima. W 2 połowie XIX wieku (1866 – 1880) przeniesiono siedzibę gminy z Osieka nad Wisłą do Obrowa; w tym czasie majątek należał do rodziny Ramlau a następnie Rudowskich. Od 1896 roku Obrowo stanowiło własność Romana Góreckiego, który m.in. przebudował w 1898 roku swoją siedzibę , dwór, o czym informują umieszczone w szczycie dworu litery RG oraz data. W 1929 roku majątek obejmował łącznie 1.008ha powierzchnię. Po śmierci Romana Góreckiego właścicielem był jego syn, Marian Górecki. We wrześniu 1939 roku łącznie z innymi przedstawicielami ziemiaństwa dobrzyńskiego został aresztowany przez Niemców i wywieziony w okolice Królewca do Rudau. Na przełomie 1939 i 1940 roku zginął, prawdopodobnie zamordowany przez hitlerowców. W dawnej siedzibie ziemiańskiej znajduje się Urząd Gminy Obrowo. Ciekawostki krajoznawcze: dwór wzniesiony na przełomie XVIII/XIX wieku, w stylu klasycystycznym. Przebudowany w 1898 roku przez Romana Góreckiego. Wokół dworu częściowo zachowany park dworski z końca XIX wieku. Podczas wypoczynku wakacyjnego w Szafarni w 1824 roku w dworze i we wsi przebywał młody Fryderyk Chopin, który wziął udział w tzw. „ okrężnym” – zwyczaju ludowym (dożynki).

drukuj (Weekend z PTTK)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.