Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_2

Razem dla rozwoju transportu kolejowego

Z inicjatywy Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego w siedzibie Starostwa Powiatowego zorganizowano spotkanie poświęcone intensyfikacji kursowania pociągów na linii kolejowej 27 na trasie Toruń Wschodni  - Czernikowo. W poniedziałek 13 marca 2023 roku przedstawiciele władz samorządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiatu Toruńskiego, Gminy Miasta Toruń, Gminy Lubicz, Gminy Obrowo i Gminy Czernikowo oraz PKP PLK i Arrivy RP zadeklarowali, że dołożą wszelkich starań, aby od 2024 roku na tej trasie kursowały przynajmniej dwa pociągi więcej na dobę. Istnieje także szansa, aby w 2025 roku zaczęły funkcjonować przystanki kolejowe w nowych lokalizacjach, zaproponowanych przez samorządy.

Rosnąca liczba mieszkańców podtoruńskich gmin, którzy dojeżdżają do Torunia sprawia, że w godzinach szczytu na drodze krajowej nr 10 w Lubiczu Górnym i Lubiczu Dolnym tworzą się coraz większe korki. Alternatywą dla transportu samochodowego jest kolej. Pociągu kursujące z dużą częstotliwością na trasie Czernikowo-Toruń Wschodni pomogłyby w rozładowaniu tej trudnej sytuacji komunikacyjnej.

- Dzięki współpracy z Panem Marszałkiem Piotrem Całbeckim, Panem Prezydentem Michałem Zaleskim i samorządami gmin Lubicz, Obrowo i Czernikowo udało nam się zaproponować lokalizacje nowych przystanków, które powstaną w miejscach, gdzie mieszka najwięcej mieszkańców - lokalizacje wskazali przedstawiciele gmin – wyjaśnia Starosta Toruński Marek Olszewski.

31 grudnia 2021 roku przywrócono połączenia na linii kolejowej 27. Obecnie na tej linii kursuje sześć par składów na dobę. Jest duża szansa, aby już od 1 stycznia 2024 roku podróżni mogli jeździć minimum ośmioma parami pociągów.

- Ruch samochodowy z podtoruńskich gmin do Torunia jest coraz większy, czego skutkiem są rosnące problemy komunikacyjne, dlatego jestem zwolennikiem lepszego wykorzystania linii kolejowej nr 27. O tym, jak potrzebne jest to połączenie najlepiej mówią liczby: w ciągu roku od wznowienia ruchu kolejowego między Toruniem a Sierpcem z połączeń skorzystało ponad 400 tysięcy pasażerów. Musimy dostosować transport publiczny do potrzeb mieszkańców. Będziemy wspólnie (wszystkie samorządy) przekonywać PKP PLK, by ta trasa została zelektryfikowana tak aby, mogły nią kursować także pociągi w dłuższych relacjach, np. z Bydgoszczy.zapewnia Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki.

Podczas spotkania 13 marca samorządowcy zgodnie zadeklarowali, że będą dążyć do jak najszybszego wprowadzenia rozwiązań zadowalających mieszkańców.

- Jestem przekonany co do konieczności rozwoju komunikacji na wschód od Torunia. Ważne jest zelektryfikowanie tej linii i zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów. Gmina Miasta Toruń rozpoczęła modernizację linii nr 353 w granicach miasta. Modernizację przechodzą Dworzec PKP Toruń Wschodni oraz Toruń Miastoprzyznaje Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Podczas spotkania ustalono, że jeszcze w tym miesiącu zorganizowane zostaną kolejne, mające charakter roboczy, z udziałem przedstawicieli kolei i samorządów. Ich efektem będzie doprecyzowanie zaproponowanych lokalizacji nowych przystanków: Czernikowo Centrum, Zawały, Brzozówka, Lubicz Górny Osiedle i Lubicz Dolny. Budowa nowych przystanków wraz z odpowiednią infrastrukturą mogłaby się rozpocząć już w 2025 roku. Samorządowcy zadeklarowali także, że są gotowi partycypować w kosztach kursowania dodatkowych składów.

Opracowane ma zostać nowe studium wykonalności dla linii nr 27, które pozwoli na przeprowadzenie w przyszłości jej elektryfikacji. Zwiększy to szybkość kursowania i przepustowość oraz będzie rozwiązaniem znacznie bardziej ekologicznym.

W spotkaniu uczestniczyli także: Wicestarosta Toruński Michał Ramlau, Wójt Gminy Czernikowo Tomasz Krasicki, Zastępca Wójta Gminy Obrowo Joanna Zielińska i Zastępca Wójta Gminy Lubicz Wojciech Rakowiecki.

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego reprezentował Zastępca Dyrektora Departamentu Transportu Wiktor Plesiński, a Urząd Miasta Torunia Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Marcin Kowallek i Kierownik Referatu Publicznego Transportu Zbiorowego Krzysztof Przybyszewski. W rozmowach wzięli udział także przedstawiciele PKP PLK: Tomasz Kaźmierczak i Jacek Gackowski oraz Arriva RP Paweł Pleśniar.

fot. Olek Urbański

drukuj (Razem dla rozwoju transportu kolejowego)

 • autor: Adrian Aleksandrowicz

Galeria zdjęć

 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_8
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_9
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_10
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_1
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_2
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_3
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_4
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_5
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_6
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_7
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_20
 • 2023-03-13 Spotkanie kolejowe linia 27_18

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.