Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • DSC05889

O współpracy Powiatu z Gminami i mieszkańcami

Starosta Toruński Marek Olszewski wziął udział w spotkaniu regionalnym wójtów i burmistrzów reprezentujących gminy wiejskie i wiejsko-miejskie z województwa kujawsko-pomorskiego, które zorganizowano w czwartek 29 września 2022 roku w Szkole Muzycznej w Czernikowie. Starosta opowiedział samorządowcom z regionu o współpracy Powiatu Toruńskiego z urzędami gmin i mieszkańcami.

Uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w dyskusji poświęconej bieżącym problemom gmin wiejskich oraz wysłuchać prezentacji „Podatki w JST w różnych odsłonach”. Gościem spotkania był Starosta Toruński Marek Olszewski, który opowiedział samorządowcom o współpracy samorządu Powiatu z gminami i mieszkańcami.

- Współpraca z mieszkańcami i innymi jednostkami samorządu terytorialnego w powiecie odbywa się poprzez m.in.: partycypację, podejmowanie inicjatyw bliskich mieszkańcom oraz prowadzenie nowoczesnej polityki inwestycyjnej, która odpowiada na ich potrzebywylicza starosta.

Z myślą o młodzieży szkolnej i seniorach systematycznie remontowane i wyposażane są szkoły ponadpodstawowe, dla których organem prowadzącym jest Powiat Toruński oraz domy pomocy społecznej. Samorząd Powiatu odpowiadając na potrzeby mieszkańców wielką wagę przykłada do inwestycji drogowych – remontując lub przebudowując drogi powiatowe oraz rozbudowując sieć ścieżek rowerowych – w całym powiecie powstało już ponad 198 km dróg do jazdy jednośladem, z czego aż 76 km zbudowano w latach 2019-2022. Infrastruktura dla rowerzystów powstaje w ramach programu „Budujemy sieć”, który realizowany jest we współpracy z innymi samorządami: Województwem Kujawsko-Pomorskim, Gminą Miasta Toruń oraz gminami powiatu.

Od 2004 roku Powiat przy realizacji innowacyjne programy edukacyjne współpracuje z innymi samorządami. W latach 2004-2009 Powiat koordynował projekty dla całego województwa, od 2009 roku projekty realizowane są we współpracy z samorządami gminnymi.

Z roku na rok Budżet Obywatelski Powiatu Toruńskiego cieszy się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Aż 250 tys. zł w puli lokalnej i powiatowej przeznaczono na wspieranie inicjatyw miejscowych społeczności. W 2022 roku dzięki tej formie partycypacji mieszkańców do realizacji wybrano 24 zadania: w gminach powiatu odbędą się m.in. koncerty, rajdy rowerowe, warsztaty czy działania proekologiczne.

Powiat współpracuje z samorządami gminnymi także przy organizacji powiatowych dożynek – od 2019 roku święto plonów ma formułę powiatowo-gminną, w 2022 roku Powiatowo-Gminne Najlepsze Dożynki pod Słońcem odbyły się w Łubiance. W tym wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób.

Powiat wspiera i promuje liderów aktywności lokalnych organizując coroczny Zjazd Sołtysów Powiatu Toruńskiego i wybierając Sołtysa Roku – podczas tegorocznego zjazdu tytuł odebrał Karina Stokłosa sołtys Kuczwał w Gminie Chełmża, wyróżnienia otrzymali: Tomasz Wieczyński z Osieka nad Wisłą (gmina Obrowo) i Ludwik Wikiera z Kopanina (gmina Lubicz).

Z myślą o mieszkańcach gmin Starosta Toruński zabiegał o przebudowę skrzyżowań w Lubiczu Dolnym i Górnym w śladzie DK10 – do czerwca 2023 roku powinniśmy poznać projekt, całość inwestycji sfinansowana będzie ze środków rządowych. To rozwiązanie uzupełnia promowana przez starostę Marka Olszewskiego koncepcja zwiększenia intensywności kursowania pociągów na trasie Toruń Wschodni - Czernikowo. Pociągi kursujące na tej linii miałby przyjąć rolę kolejki podmiejskiej, co znacznie ułatwiłoby komunikację mieszkańców gmin: Czernikowo, Obrowo i Lubicz z Toruniem.

Organizatorami spotkania w Czernikowie byli: Konwent Wójtów Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.

fot. Michał Kardas

drukuj (O współpracy Powiatu z Gminami i mieszkańcami)

 • autor: Adrian Aleksandrowicz

Galeria zdjęć

 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (2)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (3)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (4)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (5)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (6)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (7)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (8)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (9)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (10)
 • 2022-09-29-zjazd-zgwrp (1)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.