Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Dwór w Zębowie

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę, 1 października br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 7.50 na dworcu PKS, przy Dąbrowskiego, skąd o godz. 8.00 nastąpi wyjazd do Czernikowa (kierunek Lipno). Trasa wycieczki będzie prowadziła z Czernikowa, przez Mazowsze, Świętosław, Zębowo, do Zębówca i będzie miała około 20 km długości. W trakcie wycieczki jej uczestnicy obejrzą ciekawe dwory w Świętosławiu i Zębowie oraz pomnik przyrody – kem o nazwie „Zielona Góra”. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech.

Mazowsze – wieś. W 1223 roku należała do komesa Boguszy Miecławica, dużego właściciela co najmniej 25 wsi. W 1379 roku była własnością Tomisława z Mazowsza, kasztelana słońskiego. W 1547 roku część wsi posiadało rodzeństwo Działyńskich. W tym czasie we wsi istniał młyn wodny o dwóch kołach, zatrudniający 2 młynarzy. W 1694 roku parafia mazowiecka obejmowała: Kijaszkowo, Kijaszkowiec, Liciszewy, Mazowsze, Niedźwiedź, Paskowo, Piotrkowo oraz Świętosław. W następnym stuleciu do parafii włączono nowo powstałe wioski Hornówek i Morgowo. Prawie do końca XVIII w. wieś miała po kilku właścicieli, dopiero od 1798 roku poszczególne części zaczął scalać Antoni Norbert Nałęcz. Po jego śmierci w 1823 roku majątek drogą koligacji rodzinnych (córka Antoniego – Teresa wyszła za mąż za Bernarda Smoleńskiego) przeszedł do Smoleńskich. W latach 1842 – 1865 kolejnym właścicielem majątku był Ludwik Smoleński, syn Bernarda, żonaty z Walerią z Nałęczów. W 1919 roku majątek mazowiecki nabył Ignacy Karnkowski, syn Konstantego. Ignacy wkrótce zmarł (1928 r.), a jego majątek odziedziczyły dzieci. W 1929 roku majątek posiadał 504 ha powierzchnię. Zadłużony majątek rozparcelowano częściowo w 1935 roku, jego ówczesnym właścicielem był Jan Adam Karnkowski. W latach 1935 – 1936 Towarzystwo Kredytowe Ziemskie dodatkowo wystawiało majątek na licytację. Ciekawostki krajoznawcze: kościół parafialny św. Marcina, neogotycki, wzniesiony z cegły w latach 1900 – 1901, w miejscu poprzedniego drewnianego; cmentarz rzymsko – katolicki z grobowcami Dmochowskiego, Baranowskiej oraz kaplicą grobową Lissowskich; pomnik mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej.

Fot. www.polskiezabytki.pl

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.