Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (30)

Powiat Dobrych Ludzi 2022: oddaj krew i szpik!

W ramach koordynowanej przez Powiat Toruński kampanii społecznej „Powiat Dobrych Ludzi” w czerwcu, lipcu i sierpniu promować będziemy ideę oddawania krwi i szpiku kostnego. Dzięki współpracy z organizatorami akcji promującej krwiodawstwo w gminach, Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy oraz Fundacją DKMS w kilkunastu miejscach na terenie powiatu będzie można dołączyć do grona krwiodawców i potencjalnych dawców szpiku.

Po sukcesie ubiegłorocznej kampanii „Powiat Dobrych Ludzi” jej organizatorzy: władze samorządowe Powiatu Toruńskiego i społecznicy organizujący akcję na terenie gmin, postanowili i w tym roku promować ideę honorowego oddawania krwi. Aby akcja mogła pomóc większej liczbie osób postanowiono, że oprócz krwiodawstwa organizatorzy będą zachęcać także do oddawania szpiku kostnego.

- Nasz powiat to naprawdę „Powiat Dobrych Ludzi”! W ubiegłym roku nasza kampania bardzo się udała i została dostrzeżona przez ekspertów, jako jedna z najlepszych akcji informacyjno-promocyjnych w kraju, co zaowocowało wyróżnieniem na ogólnopolskiej gali „Kryształów PR”. Organizatorzy akcji oddawania krwi włożyli wiele pracy i serca, aby ludzie, którzy potrzebują pomocy, mogli na nią liczyć. W ubiegłym roku setki krwiodawców odpowiedziało na nasz apel i zupełnie bezinteresownie oddało krew. To zasługa naszych liderów. Jestem pewien, że ta akcja i w tym roku odniesie sukces!zapewnia Starosta Toruński Marek Olszewski

Promowanie idei honorowego krwiodawstwa jest szczególnie ważne w okresie wakacyjnym – wtedy krew jest jeszcze bardziej potrzebna!

- Okres wakacyjny to dla nas trudny czas, bo dawców jest znacznie mniej. Takie akcje jak „Powiat Dobrych Ludzi” kształtują świadomość, ludzie dzięki niej dowiadują się, że każdy z nas może potrzebować krwi i przez to chętniej ją oddają. Nasze najważniejsze zadanie to przekonać do dzielenia się krwią ludzi młodych, którzy mogą albo zaraz będą mogli zostać krwiodawcamitłumaczy Ewa Bogusławska-Kowalska z toruńskiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszcz.

Krew będzie można oddać na akcjach zamiejscowych RCKiK w: Chełmży, Łubiance, Wielkiej Nieszawce, Grębocinie (gmina Lubicz), Czernikowie, Koniczynce (gmina Łysomice) Łążynie i Przysieku (gmina Zławieś Wielka) oraz Dobrzejewicach (gmina Obrowo). Pierwsza akcja w ramach tegorocznej kampanii odbyła się w czwartek 2 czerwca na chełmżyńskim Rynku, tradycyjnie do krwiobusu ustawiały się tłumy chętnych.

- Zarejestrowało się ponad 70 osób, z czego 52 oddały krew. 3 osoby oddały krew po raz pierwszy. Kolejne zbiórki w Chełmży zaplanowaliśmy w pierwszy czwartek lipca i pierwszy czwartek sierpnia. Mam nadzieję, że wtedy będziemy mogli także ruszyć z rejestracją dawców szpiku kostnegoprzyznaje Zenona Derwich z Klubu Honorowych Dawców Krwi w Chełmży.

Najbliższa zbiórki krwi i „akcja rejestracja” już w niedzielę 12 czerwca w Wielkiej Nieszawce.

- Od 2002 roku organizuje akcje zamiejscowe promujące krwiodawstwo w Toruniu, a od 2010 na terenie gminy Wielka Nieszawka. Ponad 30 lat pracowałam na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, dlatego wiem, jak ważne jest zachęcanie do krwiodawstwa. Każda, nawet najmniejsza ilość krwi jest bardzo potrzebnaprzekonuje Brygida Czapiewska, organizatorka akcji na terenie gminy Wielka Nieszawka.

Podczas większości akcji, przy krwiobusie lub wejściu do pomieszczenia gdzie odbywać będzie się pobór, stanie punkt fundacji DKMS, z którego będzie można pobrać pakiet rejestracyjny i ulotki dotyczące procedury rejestracji do bazy dawców szpiku i samej procedury jego pobierania. W gronie partnerów kampanii są osoby, dla których jest to bardzo ważne.

- 8,5 roku temu sama oddałam szpik kostny Zacharemu, który dzisiaj ma już 15 lat i jest zdrowy. Bez mojego szpiku jego historia skończyłaby się tragicznie. Telefon z fundacji otrzymałam dwa lata po rejestracji. Po badaniach, kiedy stwierdzono że mogę być dawcą, pobrano ode mnie komórki z talerza kości biodrowej. Oddałam bezinteresownie cząstkę siebie. Od tego zaczęła się moja działalność charytatywna, zaczęłam oddawać krew i organizować akcje na terenie gmin powiatu toruńskiegowspomina Hanna Tucholska, która w ramach kampanii Powiat Dobrych Ludzi organizuje akcje w Grębocinie i w Koniczynce.

Liderzy powiatowej kampanii dołożą wszelkich starań, aby „Powiat Dobrych Ludzi 2022” okazał się sukcesem. Wielu z nich ma swoje własne doświadczenia związane z nowotworami krwi.

- Kilka lat temu czekałam na telefon z informacją, że dla bliskiej mi osoby znaleziono bliźniaka genetycznego. Każdego dnia wielu ludzie dowiaduje się, że w ich krwi znaleziono komórki nowotworowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby w bazie potencjalnych dawców szpiku było jak najwięcej osób! Oddawanie krwi i oddawanie szpiku to najcenniejszy dar, jaki możemy podarować drugiemu człowiekowistwierdza Jolanta Sadowska organizatorka akcji w Dobrzejewicach.

Ruch honorowych dawców krwi z roku na rok jest coraz bardziej popularny w Łubiance. To zasługa całego zespołu, który pracuje nad powodzeniem systematycznych akcji oddawania krwi.

- Cały nasz zespół robi co może, aby promować ideę krwiodawstwa. Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy gminy Łubianka tak entuzjastycznie reagują na nasze działania. Staramy się, aby krwiodawcy do nas wracali i żeby za każdym razem było ich więcejwyjaśnia Katarzyna Kwiatkowska z Biblioteki Centrum Kultury w Łubiance.

Pobór krwi i rejestracja w bazie dawców cieszą się dużym powodzeniem wśród mieszkańców gminy Zławieś Wielka. W nadchodzące wakacje aż dwukrotnie będą oni mogli podzielić się tym cennym darem.

- W lato organizujemy akcję w Łążynie i w Przysieku. Kładziemy duży nacisk na promocje naszych akcji i stały kontakt z krwiodawcami. Rejestracja dawców szpiku kostnego nie jest nam obca. Przez 8 lat współpracy z fundacją DKMS działacze naszego klubu zarejestrowali ponad  1,5 tys. potencjalnych dawcówprzypomina Dawid Buliński z Klubu Honorowych Dawców Krwi w Złejwsi Wielkiej.

Poprzednia edycja kampanii „Powiat Dobrych Ludzi” zakończyła się wielkim sukcesem. 422 mieszkańców powiatu zdecydowało się dołączyć do grona krwiodawców na jednej z 11 akcji – zgromadzona w ten sposób krew mogła pomóc nawet 1266 potrzebującym.

W tym roku dzięki współpracy z RCKiK oraz Fundacją DKMS na terenie powiatu odbędzie się jeszcze 10 akcji:

12 czerwca- Wielka Nieszawka, parking przez Centrum Sportu i Rekreacji Olender,
3 lipca- Łążyn, przed remizą OSP,
7 lipca - Chełmża, Rynek,
10 lipca - Dobrzejewice, na parkingu przed kościołem pw Św. Wawrzyńca,
17 lipca - Grębocin, na parkingu przed kościołem pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
24 lipca - Łubianka, budynek Biblioteki Centrum Kultury w Łubiance,
4 sierpnia - Chełmża, Rynek,
6 sierpnia - Koniczynka, przy boisku,
14 sierpnia - Czernikowo - przed remizą OSP
28 sierpnia - Przysiek, parking przed kościołem MB Królowej Męczenników Polskich.

W spocie promującym kampanię wzięli udział: Oliwia, Julia, Lila, Bartek, Lucjan.

fot. Marzena Masłowska
realizacja transmisji: Michał Kardas, Andrzej Horniak
spot: Michał Kardas

drukuj (Powiat Dobrych Ludzi 2022: oddaj krew i szpik!)

 • autor: Adrian Aleksandrowicz

Powiat Dobrych Ludzi 2022 - spot promujący

Powiat Dobrych Ludzi 2022 - transmisja konferencji prasowej

Galeria zdjęć

 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (3)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (4)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (5)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (1)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (2)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (27)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (28)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (29)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (26)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (32)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (33)
 • 2022-06-06-powiat-dobrych-ludzi-2022 (35)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.