Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • IMG_5205

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę, 4 czerwca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 9.30 na dworcu autobusowym, przy ul. Dąbrowskiego, skąd o godz. 9.45 wyjadą autobusem do miejscowości Pigża (kierunek Łubianka). Trasa wyprawy będzie wiodła z Pigży przez Leszcz, wąwóz leszczyński, leśniczówkę Olek, kapliczkę na Barbarce, leśniczówkę Wrzosy do ul. Pawiej na Wrzosach. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski, a jej długość wyniesie około 11 km.

Leszcz – Wielki mistrz Friedrich von Wildenberg w 1321 roku nadał rycerzowi Piotrowi z Leszcza, a także dwóm innym rycerzom Heinemannowi i Konradowi von Baisen - ogromny majątek w postaci ziemi obejmujący 1440 łanów chełmińskich (tj. około 24.048 ha). Otrzymane nadanie uczyniło z rycerza niezwykle bogatego i wpływowego człowieka, było przyczyną bogactwa i wielkości rodu Leskich. Leszcz był gniazdem rodzinnym Leskich. Ostatnie wiadomości o Leskich, którzy posiadali jakieś części rodzinnego majątku w Leszczu pochodzą z 1. połowy XVII wieku. Ciekawostki krajoznawcze: około 500 metrów na zachód od pozostałości zespołu dworsko-parkowego, na wydłużonym cyplu wznoszą się podwójne wały grodziska z lekko wklęsłym majdanem o wymiarach 60 x 40 metrów. Gród był użytkowany w późnym średniowieczu (XIV wiek). Z zespołu dworsko-parkowego pozostały: budynki gospodarcze, spichlerz szachulcowy z 1928 roku oraz budynki mieszkalne – 3 czworaki z przełomu XIX/XX wieku. Park dworski z końca XIX wieku bardzo zniszczony i przetrzebiony. Po dawnym dworze z końca XIX wieku, który rozebrano w latach 70-tych XX wieku pozostała  część muru ściany północnej oraz gruzowisko. Od strony pn. dawnego majątku przebiega turystyczny szlak pieszy w kolorze zielonym prowadzący od Torunia (węzeł Bażyńskich), przez rezerwat „Las Piwnicki”, Różankowo, Leszcz, Zamek Bierzgłowski, Olek, Barbarkę, do Torunia o całkowitej długości 38 km. Szlak został wyznaczony w terenie w latach 1971-1972 przez działaczy społecznych z Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu. Replika obrazu Jerzego Fidosa przedstawiająca nieistniejący dwór w Leszczu.

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.