Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę 28 maja br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.45 na dworcu PKP Toruń Główny, skąd o godz. 7.57 wyjadą pociągiem do stacji Turzno Kujawskie. Trasa wyprawy będzie wiodła z Turzna Kujawskiego przez Ostrowo, Ośno, Łazieniec, do Aleksandrowa Kujawskiego. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 17 km.

Ostrowąs – najstarsza wzmianka o wsi pochodzi z 1185 roku, wówczas wojewoda mazowiecki Żyron, przekazał ją norbertankom w Płocku. Według regestru poborczego woj. inowrocławskiego z 1583 roku była to wieś kościelna, należąca do zakonników w Płocku. Wieś posiadała ogółem 32 łanów (w tym: kmiecych, wójtowskich, ogrodniczych i komorniczych). W 1789 roku we wsi znajdował się wiatrak i gospoda. Po likwidacji Księstwa Warszawskiego, w okresie Królestwa Polskiego, Ostrowąs wraz z wieloma innymi miejscowościami wchodził w skład Ekonomii Raciążek. Do czasu kasacji zakonu w 1816 roku należała do klasztoru płockiego. W 1827 roku we wsi znajdowało się 21 domów mieszkalnych z 208 mieszkańcami. W końcu XIX wieku wieś i folwark nad jeziorem o tej samej nazwie. Kościół murowany został zbudowany w 1863 roku ze składek parafian, głównie włościan. Parafia ostrowąska obejmowała okoliczne miejscowości: Ostrowąs, Brzeźno, Słomkowo, Brudnowo oraz Małe i Duże Kroszyno i wchodziła w skład dekanatu nieszawskiego. We wsi można oglądać dawny dwór klasycystyczny z końca XVIII wieku, byłą siedzibę właściciela majątku oraz park dworski z początku XIX wieku.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.