Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo PTTK - kwadrat

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Tym razem będzie to wycieczka w obrębie granic Torunia.

W sobotę, 16 października br. o godz. 9:45 turyści spotkają się na Podgórzu na pętli autobusowej MZK (autobusy nr 10 i 29) przy ul. Szubińskiej.

Trasa wędrówki będzie wiodła lewobrzeżem Torunia przez osiedla Kluczyki, Podgórz, "Krowi Mostek" nad Wisłę, do ruin zamku Dybów dalej przez most drogowy i zakończy się przy siedzibie OM PTTK w Toruniu.

Długość trasy nie przekroczy 10 km, a wycieczkę poprowadzi honorowy przodownik turystyki pieszej Tadeusz Perlik.

Kluczyki – kolejarska dzielnica Torunia. Znajduje się tam kolejowy przystanek osobowy dla kierunków do Bydgoszczy i Inowrocławia oraz duża stacja towarowa. Jest zapleczem dla dworca Toruń Główny (lokomotywownia i wagonownia). Przed 1939 rokiem była bardzo samodzielna, posiadała m.in. własną mini elektrownię, wodociągi a nawet cmentarz. Dziś znajduje się w niej wspomniana lokomotywownia i stacja kolejowa, małe osiedle domów kolejarskich.

Dla Niemców bardzo ważnym punktem na mapie Torunia był tzw. toruński węzeł kolejowy. Rozwój Kluczyków jako stacji kolejowej przypada właśnie na czasy okupacji. Już w 1940 r. zaczęto rozbudowywać tę część miasta. Niemcy, rękami jeńców brytyjskich i radzieckich wznieśli nie tylko lokomotywownię, ale i przeznaczoną dla niej wieżę ciśnień, a także kilkanaście małych domków dla przesiedleńców. Budowę ogromnej hali, która przetrwała do dziś, ukończono w 1943 r.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.