Najlepszy wieniec tradycyjny stworzyły mieszkanki sołectwa Strużal w gminie Chełmża, w rywalizacji na najlepsze stoisko powiatowe wygrał Powiat Aleksandrowski. Gospodarze dożynek życzyli rolnikom obfitych zbiorów i doceniali ich ciężką systematyczną pracę. Oficjalnie ogłoszono, gdzie w przyszłym roku odbędzie się wojewódzkie święta plonów – gospodarzem wydarzenia będą Miasto Włocławek, Gmina Włocławek i Powiat Włocławski.
Tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbywały się w Toruniu. Gospodarzami uroczystości byli: ks. bp Wiesław Śmigiel, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Torunia Michał Zaleski i Starosta Toruński Marek Olszewski.
Wojewódzko-miejsko-powiatowe dożynki odbywały się 28 i 29 sierpnia w Muzeum Etnograficznym i na placu przy CKK Jordanki. Część oficjalna miała miejsce na scenie plenerowej za Urzędem Marszałkowskim. Starości dożynkowi podarowali gospodarzom poświęcone bochny chleba. Tradycyjnie chleb powinno się podzielić, ale ze względu na zagrożenie epidemiczne, typowe dzielenie chleba zastąpiono rozdawaniem małych, zapakowanych w papier bochenków. List od Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał Poseł na Sejm Jan Krzysztof Ardanowski. Włodarze wojewódzcy wręczyli osobom zasłużonym dla rozwoju wsi w naszym regionie najwyższe odznaczenia.
Życzenia świętującym rolnikom złożył marszałek Piotr Całbecki, który wspomniał swoje dzieciństwo i młodość na wsi. Biskup Wiesław Śmigiel przyznał, że początkowo z dużym dystansem podchodził do pomysłu, aby dożynki organizować w centrum miasta, ale atmosfera dzisiejszego wydarzenia przekonała go, że była to trafna decyzja. Prezydent Torunia Michał Zaleski od początku był wielkim entuzjastą współorganizacji dożynek wojewódzkich i zapraszał rolników do Torunia jak najczęściej.
Starosta Toruński Marek Olszewski podziękował wszystkim związanym z pracą na wsi za ich systematyczną i ciężką pracę.
- Starości dożynkowi reprezentujący nasz powiat uświadomili mi, że ta bardzo ciężka i trudna praca na roli daje im poczucie wolności, bezpieczeństwa i harmonii. Wszystkim Państwu tego życzę. Szczęść Boże! - życzył gospodarz Powiatu Toruńskiego.
Dożynki obserwowali także goście zza granicy – delegacje z Litwy i Szkocji oraz reprezentacja amerykańskich żołnierzy.
Kulminacją części oficjalnej Święta Plonów było rozstrzygnięcie konkursów dożynkowych. Za najlepszy tradycyjny wieniec uznano dzieło mieszkanek sołectwa Strużal w gminie Chełmża. Wieniec ten reprezentował Powiat Toruński, a jego wykonanie zajęło strużalankom ponad dwa miesiące. Będzie on reprezentował województwo za ogólnopolskich dożynkach, które w połowie września odbędą się w pałacu prezydenckim. Trzecie miejsce w konkursie na wieniec nowoczesny zajęła kompozycja z sołectwa Brzeźno.
Rozstrzygnięto także konkurs na najlepsze stoisko reprezentujące powiat – to Starostwo Powiatowe w Toruniu ufundowało nagrody w tym konkursie, dlatego nasza reprezentacja nie brała w nim udziału. Jury zdecydowało, że na zwycięstwo zasługuje stoisko Powiatu Aleksandrowskiego, drugie miejsce przyznano Powiatowi Mogileńskiemu, a podium zamykał Powiat Grudziądzki.
Kończąc oficjalną część uroczystości ogłoszono, że za rok dożynki wojewódzkie odbędą się we Włocławku. Marszałek, Prezydent Torunia i Starosta Toruński przekazali nominację Prezydentowi Włocławka, Wójtowi Gminy Włocławek i Staroście Włocławskiemu.
fot. Agnieszka Niwińska/Starostwo Powiatowe
drukuj (Dożynki 2021 – wieniec ze Strużala wygrywa!)