Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2020-05 Jezioro Dzikowo (17)

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach cyklu pn. „Wędrówki rodzinne z PTTK”. W dniu 7 sierpnia br. o godz. 9.55 turyści spotkają się na przystanku MZK linii nr 46, przy pętli autobusowej przy ul. B. Jamontta (Rubinkowo II), skąd odjadą o godz. 10.04 do Osieka n. Wisłą. Trasa wędrówki będzie wiodła z Osieka n. Wisłą, przez Dzikowo, Antoniewo, Obory i Kopanino, do Złotorii. Długość trasy wyniesie ca 14 km, a wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Henryk Miłoszewski.

Dzikowo – folwark bez służebności, odseparowany od włościan, w lekkiej piaszczystej ziemi. Wieś powstała przez zasiedlenie w XVIII wieku dokonane przez właścicieli majątku Osiek. Wcześniej nad jeziorem w Dzikowie istniała rybaczówka. W połowie XIX wieku we wsi było 65 mieszkańców w 6 domach mieszkalnych. We wsi znajdował się folwark o powierzchni 510 mórg, z czego na grunty rolne i ogrody przypadało 238 morgów, poza tym na łąki 42 mórg, na pastwiska 39 mórg, na wody 3 morgi, na zarośla 154 morgi oraz na nieużytki i place 34 mórg. Wody Wisły zajmowały 218 mórg, ponadto było jezioro, 1 budynek murowany oraz 7 drewnianych. We wsi znajdowały się karczma oraz młyn wodny. W połowie XIX wieku na terenie Dzikowa eksploatowano pokłady torfu na potrzeby warzelnictwa soli w Ciechocinku. W 1851 roku dzierżawcami folwarku w Dzikowie było małżeństwo Weberów. Jadwiga Weber jest wymieniana w 1857 roku, wówczas oferowała dostawy drewna na potrzeby warzelni soli. W 1870 roku na terenie wsi znajdowała się kopalnia torfu. W latach 1927-1931 właścicielem folwarku o powierzchni 135 ha był Józef Kwiatkowski.

autor: Henryk Miłoszewski

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.