Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Na drodze do współpracy z Ukrainą

Na zaproszenie Starosty Toruńskiego, w środę 7 lipca Starostwo Powiatowe w Toruniu odwiedził prof. hon. Krzysztof Sikora – konsul honorowy Ukrainy, Prezydent Wyższej Szkoły Gospodarki. Konsulowi towarzyszyli prof. Swietłana Kaszuba oraz dr Robert Brudnicki – oboje z bydgoskiej WSG.

– Bardzo się cieszę, że do tego spotkania doszło. Jesteśmy bardzo otwarci na ideę współpracy międzynarodowej, bo nigdy nie poznaje się sąsiadów lepiej, niż współpracując na poziomie regionalnym. Chcielibyśmy nawiązać takie kontakty i sformalizować je tak, by móc obopólnie korzystać z wymiany doświadczeń, ułatwić współpracę gospodarczą i umożliwić kontakty młodzieży – powiedział witając gości Starosta Toruński Marek Olszewski.

Pierwsza robocza wizyta władz powiatu odbyła się w Bydgoszczy w maju br. w siedzibie WSG w Bydgoszczy. Tematem drugiego, lipcowego spotkania z konsulem honorowym Ukrainy było omówienie propozycji dotyczącej współpracy partnerskiej Powiatu Toruńskiego z odpowiednikiem jednostki samorządowej na Ukrainie. W spotkaniu wzięli udział także Wicestarosta Michał Ramlau oraz naczelnik WESSiP Starostwa Powiatowego w Toruniu Andrzej Pabian.

– Przyjechaliśmy do Państwa z wieloma przemyśleniami i propozycjami. Bardzo intensywnie rozmawialiśmy o idei współpracy z Ukrainą i o znalezieniu tam partnera dla Powiatu Toruńskiego. Chcieliśmy, żeby to był ukraiński odpowiednik powiatu, żeby był łatwo dostępny komunikacyjnie i żeby był interesujący na wielu płaszczyznach – mówił prof. Sikora.

Propozycje okazały się bardzo interesujące, a rozmowy owocne. Pakiet informacji o powiecie wraz z ofertą współpracy trafi teraz za pośrednictwem konsula do potencjalnych ukraińskich partnerów.

– Jesienią planujemy wyjazd na Ukrainę na serię spotkań i rozmów i mamy nadzieję, że delegat z powiatu wybierze się z nami na roboczą wizytę w celu ustalenia szczegółów współpracy – powiedział na koniec prof. Sikora.

– Wspólnie możemy zrobić wiele wartościowych rzeczy. Nawiązując formalne kontakty otwieramy drzwi dla wymiany młodzieży, współpracy stowarzyszeń i kontaktów gospodarczych. Jestem przekonany, że dzięki takim propagatorom polsko-ukraińskiego partnerstwa jak Państwo na pewno nam się to uda – podsumował spotkanie Starosta Olszewski.

Tekst: Agnieszka Niwińska
Zdjęcia: Agnieszka Niwińska

  • 2021 07 07 Spotkanie z konsulem Ukrainy (13)
  • 2021 07 07 Spotkanie z konsulem Ukrainy (1)
  • 2021 07 07 Spotkanie z konsulem Ukrainy (7)
  • 2021 07 07 Spotkanie z konsulem Ukrainy (9)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.