Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wspominamy działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o wolną Polskę.

Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy w obronie niepodległości, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Dla upamiętnienia tego dnia Starosta Toruński Marek Olszewski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski złożyli hołd i wiązanki kwiatów w Parku Wilsona przy pomniku poświęconemu kpt Mieczysławowi Szczepańskiemu ps. „Dębina" – „Cichociemnemu" żołnierzowi AK pochodzącemu z Chełmży. Towarzyszyli im Wiceburmistrz Marek Kuffel, Przewodniczący Rady Miejskiej Chełmży Janusz Kalinowski oraz harcerze z Chełmży pod opieką hm. Bogumiły Obary. Uroczystości poprzedziła niedzielna msza św. odprawiona w intencji Żołnierzy Wyklętych w Konkatedrze Świętej Trójcy w Chełmży.

Kapitan Mieczysław „Dębina" Szczepański urodził się 21 września 1919 r. w Chełmży. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach cichociemnych. 9 stycznia 1945 r. został aresztowany przez NKWD i oskarżony o uczestnictwo w przygotowaniach do zamachów, m.in. na Bieruta. Po brutalnym śledztwie został 9 kwietnia 1945 r. skazany na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Lublinie, działającego w trybie doraźnym, czyli z pozbawieniem możliwości apelacji. Trzy dni później – 12 kwietnia – Szczepański został zastrzelony na schodach podziemi zamku lubelskiego. Prawdopodobnie został pochowany we wspólnej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej. Postanowieniem Izby Karnej Sądu Najwyższego z 11 maja 1990 r. został uniewinniony i zrehabilitowany.

drukuj (Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych")

  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (1)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (2)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (3)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (4)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (5)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (6)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (7)
  • Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (8)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.