Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Jan Monarski. Życie i działalność.

Jakiś czas temu pisaliśmy o projekcie rozpoczętym przez Szkołę Podstawową w Grzywnie. Dziś czas na jego podsumowanie, gdyż film pt. „Jan Monarski. Życie i działalność” ujrzał światło dzienne. Postać ta na trwałe wpisała się w dzieje nie tylko szkoły w Grzywnie, ale również znacząco wpłynęła na losy gminy Chełmża w okresie międzywojennym. Nie będziemy tu zdradzać wszystkich ciekawostek z życia ówczesnego dyrektora szkoły w Grzywnie – będzie je bowiem prezentować reportaż. Zaznaczymy tylko, iż to właśnie on spolszczył urzędy w regionie, był inicjatorem utworzenia 40. Pomorskiej Drużyny Harcerskiej, nadania szkole w Grzywnie imienia F. Żwirki, pełnił też funkcje przewodniczącego Związku Strzeleckiego w gminie, organizował słynne w okolicy obchody świąt trzeciomajowych, upamiętniał postać Józefa Piłsudskiego. Został zamordowany w 1939 roku w lasach Barbarki.

Film, który dziś prezentujemy obrazuje nam miejsca i wydarzenia z którymi splotło się życie Monarskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków Starostwa Powiatowego w Toruniu.

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.