Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

Zaproszenie dotyczy udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 17 października br. o godz. 8.50 na dworcu PKP Toruń Główny. Następnie o godz. 9.05 uczestnicy wycieczki wyjadą do Suchatówki (kierunek Inowrocław). Trasa wędrówki będzie przebiegała z Suchatówki, przez jez. Nowe do Kąkola i będzie mała około 12 km długości. Turyści będą wędrowali pod opieką przodownika turystyki pieszej Jacka Orłowskiego, który doprowadzi ich do stacji PKP Cierpice-Kąkol, stamtąd powrócą pociągiem do Torunia.

Struga Zielona – często nazywana Zielonką jest niezwykle interesującym ciekiem wodnym. W okresie od przybycia w 1230 roku Krzyżaków, stanowiła naturalną zachodnią granicę ich posiadłości. Struga Zielona źródła ma koło miejscowości Tarkowo, leżącej pomiędzy Inowrocławiem i Bydgoszczą. Przepływa przez kompleks leśny Puszczy Bydgoskiej; jej górny odcinek jest poprowadzony sztucznym przekopem, stąd nosi nazwę kanału Strugi Zielonej. Dolny odcinek strugi od leśniczówki Zielona aż do leśniczówki Dybowo przebiega w ukształtowanej przez nią dolinie, tworząc dodatkową atrakcję, głęboki i malowniczy wąwóz. Pierwotnie Struga Zielona uchodziła do Wisły na wysokości nieistniejącej dziś osady Wymysłowo; obecnie m.in. na skutek jej uregulowania i budowy ujęcia wodnego, uchodzi do Wisły na wysokości Dybowa. Całkowita długość strugi wynosi ca 34 km. Od średniowiecza, aż po koniec XIX wieku wody Strugi Zielonej były wykorzystywane na skalę przemysłową, do napędzania młynów wodnych. Wykorzystano przy tym dolny bieg Strugi Zielonej, od Jarek do ujścia we Wiśle, charakteryzujący się dużym spadkiem wody. Na strudze istniały młyny wodne w: Jarkach, Kąkolu i 2 w Dybowie (Kukiełka i Chrząst).
Żeby wziąć udział w wycieczce wystarczy zgłosić się w miejscu spotkania.

Opracował Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.