Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • 2020-07-22 Droga rowerowa - Przysiek (5)

Weekend z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w Zlocie, wycieczce pieszej i rajdzie rowerowym. Jednocześnie przypomina o zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Pierwsze zaproszenie dotyczy „XIV Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Pojezierza Brodnickiego”, który odbędzie się w dniach 11-13 września z bazą w Stanicy Wodnej PTTK w Bachotku. Imprezę współorganizują Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Torunia. Podczas bogatego programu imprezy przewidziano przemarsz uczestników na orientację, wędrówki szlakami turystycznymi, konkurs historyczno-krajoznawczy, konkursy rekreacyjne oraz promocję walorów przyrodniczych, krajoznawczych i turystycznych Pojezierza Brodnickiego. Punktem zasadniczym będzie zapoznanie uczestników z tzw. pozycją obronną jezior brodnickich, przygotowaną przez Wojsko Polskie w 1939 roku, w obliczu zagrożenia hitlerowskiego. Krajoznawcy z oddziału toruńskiego od ponad 40 lat fascynują się historią i obiektami tego odcinka obrony Polski w 1939 roku. Latem 1939 roku wojsko zbudowało na linii jezior: Ciche, Karaś, Zbiczno i Strażym – 4 betonowe schrony oraz kilkanaście stanowisk polowych dla karabinów maszynowych, wszystko łącząc rowami strzeleckimi. Wszystkie budowle betonowe doczekały naszych czasów, prawie w całości. Jeden schron usytuowany nad kanałem łączącym jezioro Zbiczno z Karasiem, jest mocno uszkodzony, ponieważ został wysadzony w powietrze. Okazją do przekazania dziejów tego regionu będą ogniska turystyczne, przeplatane piosenką turystyczną i pieczeniem kiełbasek. Należy w tym miejscu odnotować, że to działacze społeczni oddziału toruńskiego od prawie 50 lat stworzyli, znakują i odnawiają szlaki turystyczne na całym Pojezierzu Brodnickim. Komandorem imprezy będzie Instruktor krajoznawstwa Polski – Henryk Miłoszewski. Zgłoszenia i wpisowe w biurze oddziału.

W sobotę 12 września oddział zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów zostało wyznaczone o godz. 7.15 na dworcu autobusowym, z którego o godz. 7.30 nastąpi wyjazd do miejscowości Wygoda (wieś za Czernikowem). Trasa wycieczki będzie wiodła z Wygody, przez Steklinek, Hornówek, Trutowo, Wolę i Niedźwiedź do Steklina. Wędrówkę o długości 22 km poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski. W trakcie wyprawy jej uczestnicy zapoznani zostaną z ciekawymi obiektami krajoznawczymi tj. dworkiem w Steklinku, dworami i parkami dworskimi w Hornówku, Niedźwiedziu i Steklinie, klasztorem karmelitów trzewiczkowych w Trutowie oraz grodziskiem nad jez. Steklińskim, znajdującym się na terenie prywatnym gospodarstwa agroturystycznego „Niedźwiedzi Jar”.
Steklin. W źródłach tzw. falsyfikacie mogileńskim z 1065 roku wieś przekazywała daninę klasztorowi w Mogilnie. W XVI wieku należała do Steklińskich i Sumińskich. W 1673 roku część Steklina była własnością Krzysztofa Koryckiego, który posiadał tam swoją rezydencję – dwór. Około 1700 roku Steklin w większości należał do Konstantego Zielińskiego, herbu Świnka. Pod koniec XVIII wieku majątek stekliński posiadali Hieronim i Marceli Zielińscy, synowie Szymona Zielińskiego. Około 1860 roku majątek posiadał trzech właścicieli: Antoniego, Ignacego i Ludwika Linowskich. Ostatnim właścicielem majątku w Steklinie do 1939 roku był Jan Linowski, który zaginął na przełomie 1939/1940 roku w Rudau koło Królewca. Ciekawostki krajoznawcze: dwór z połowy XIX wieku, późnoklasycystyczny; wokół park dworski w typie krajobrazowym z połowy XIX wieku o powierzchni 8 ha z 52 gatunkami drzew i krzewów ( w tym aklimatyzowane: jedlina Douglasa, platan klonolistny i jałowiec chiński). Zabudowa folwarczna (spichlerz, brama wjazdowa, budynki magazynowe i inwentarskie) z przełomu XIX / XX wieku. Kapliczki przydrożne: z figurą Matki Boskiej Niepokalanej oraz Matki Boskiej Skępskiej z XX wieku. Jezioro Steklińskie o głębokości prawie 19 metrów, rynnowe.

W niedzielę 13 września Oddział Miejski PTTK wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA", przy współpracy z Urzędem Gminy Zławieś Wielka, zapraszają do udziału w kolejnej „Niedzielnej wycieczce rowerowej”, której trasa będzie przebiegała nowo otwartą drogą rowerową: Toruń – Przysiek – Barbarka – Rozgarty – Górsk – Toruń. Zbiórka uczestników o godz. 10.00 przed galerią PLAZA przy ul. Broniewskiego. W Górsku nad jeziorem przewidziana została dłuższa przerwa przy ognisku, połączona z pieczeniem kiełbasek oraz konkursami rekreacyjnymi. Długość całej trasy wyniesie ok. 30 km. Wycieczkę poprowadzą przodownicy turystyki kolarskiej Bogumił Michalak i Waldemar Wieczorkowski. Zapisy na wycieczkę rowerową wraz z wpisowym przyjmuje Biuro Oddziału Miejskiego PTTK w Toruniu, przy ul. Piekary 41.
Droga rowerowa Toruń - Górsk z odgałęzieniem na Barbarkę wybudowana została przez Starostwo Powiatowe w Toruniu wraz z gminami Toruń i Zławieś Wielka w latach 2019-2020. Droga rozpoczyna się przy ul. Okrężnej w Toruniu, a kończy przy Szkole Podstawowej w Górsku. Posiada również odgałęzienie z Przysieka na Barbarkę. Uroczyste otwarcie drogi odbyło się 31 sierpnia br. w Przysieku.
Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Weekend z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.