Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Wędrówki rodzinne z PTTK

Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu, zaprasza mieszkańców Torunia do udziału w dwóch wycieczkach turystyki kwalifikowanej. Oczywiście przy zachowaniu podstawowych warunków bezpieczeństwa przeciwko wirusowi Covid.

Pierwsza to wycieczka krajoznawczo-piesza w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi w sobotę 4 lipca br. o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd odjedzie pociąg o godz. 7.35 do Grzywny (kierunek Chełmża). Turyści pod opieką przodownika turystyki pieszej Jacka Orłowskiego, udadzą się z Grzywny najpierw do Mirakowa, gdzie spędzą trochę czasu w ośrodku „Grot” położonym nad jeziorem Chełmżyńskim (przewidziana kąpiel), a następnie do Zalesia i Pluskowęsów. Wycieczka piesza zakończy się na dworcu PKP w Chełmży. Cała długość trasy wyniesie ca 17km. Mirakowo – miejscowość położona we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego, które posiada powierzchnię prawie 271 ha oraz głębokość maksymalną 27 metrów. Po raz pierwszy wzmiankowana w 1222 roku (Merechow) w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, którą przekazał biskupowi pruskiemu Christianowi wraz z szeregiem grodów i wsi. W końcu XIII wieku był tam majątek rycerski. W 1607 roku właścicielem Mirakowa był Łukasz Konopacki. W rękach Konopackich majątek pozostawał do 1. połowy XVII wieku. Potem majątek należał do Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 roku Mirakowo należało do Działowskich. Istniejący w Mirakowie dwór został wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku przez Działowskich, wywodzących się z Działowa na ziemi chełmińskiej. Posiada niewielkie cechy secesyjne. W otoczeniu dworu resztki parku dworskiego z połowy XIX wieku. Przez Mirakowo przebiegają dwa znakowane szlaki turystyczne: niebieski pieszy z Chełmży do Ciechocina o długości 40km oraz niebieski rowerowy z Torunia do Grudziądza o długości 52km.

Druga wycieczka piesza w ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”, odbędzie się tydzień później w dniu 11 lipca br. Spotkanie uczestników o godz. 8.10 na dworcu autobusowym, przy ul. Dąbrowskiego. Uczestnicy wyjadą autobusem o godz. 8.25 do Gronowa. Po obejrzeniu gotyckiego kościoła z XIV wieku i pałacu w Gronowie udadzą się w drogę przez Młyniec I i II, jezioro Józefowo, Szembekowo do Brzozówki, skąd powrót do Torunia PKS. Trasę wędrówki poprowadzi przodownik turystyki pieszej Jacek Orłowski, a jej długość wyniesie ca 12km. Nad jeziorem Józefowo w ośrodku rekreacyjnym prowadzonym od 2019 roku przez Urząd Gminy Lubicz zaplanowano kąpiel oraz plażowanie. Józefowo – wieś. Do połowy XVIII wieku Młyniec II i jego najbliższe okolice należały do benedyktynek z Torunia, od których dobra wykupili jezuici. W 1773 roku po skasowaniu jezuitów w zaborze pruskim, dobra ich przeszły w ręce tzw. Komisji Likwidacyjnej, funkcjonującej do lat 70-tych XIX wieku. W 1827 roku w Józefowie znajdowało się 6 domów mieszkalnych z 40 mieszkańcami. W dobrach Młyniec II były położone 3 jeziora, z których największym było jezioro Smolne. W 1876 roku zadłużone dobra ziemskie Młyniec II z przyległością Józefowo należące do hrabiego Jana Tyszkiewicza, przekazało Towarzystwo Kredytowe Ziemskie na przymusową licytację. W 1878 roku dobra Młyniec II wraz z Józefowem podczas publicznej licytacji Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego nabył Rudolf Boyen. W 1921 roku wieś Józefowo obejmowała 32 budynki i 226 mieszkańców.

Żeby wziąć udział w jednej z w/w wycieczek wystarczy zgłosić się we właściwym miejscu spotkania dla każdej z nich.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.