Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Walentynki z PTTK

15 lutego 2020 roku Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w 13 km wycieczce pieszej, pod hasłem „19 Walentynki Chełmińskie”. Spotkanie uczestników w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK” zaplanowano o godz. 7.25 na dworcu autobusowym, przy ul. Dąbrowskiego. O godz. 7.40 turyści wyjadą autobusem do Grubna (kierunek Stolno). Po zapoznaniu się z zespołem pałacowo-parkowym (płac, park oraz liczne pomniki przyrody) Grubna, turyści najpierw pokonają niewielki odcinek drogi do Chełmna, gdzie będą mogli wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych przez organizatorów, a związanych z kolejnym świętem walentynkowym (zwiedzanie ekspozycji muzealnej „Tradycje i historie w kontekście ekspozycji muzealnej”, w ramach „Otwarte zabytki miasta” będzie możliwość zapoznania się z najcenniejszymi obiektami miasta w tym z relikwiami św. Walentego, do dyspozycji grupy będzie Festiwal Dobrego Jedzenia i Piwa na rynku miejskim. W dalszej części przejdą nad jezioro Starogrodzkie, gdzie będzie odbywało się Walentynkowe Morsowanie). Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej Tadeusz Perlik.

Grubno. W 1222 roku książę Konrad Mazowiecki przekazał gród Grubno biskupowi misyjnemu Chrystianowi. W latach 1423-1424 był to majątek rycerski, położony w komturstwie chełmińskim i należący do Aleksandra von Grobyn. W okresie królewskim była to wieś szlachecka. W 2. połowie XVII wieku należała do Konarskiego, następnie w 1 połowie XVIII wieku do Piotra Tuchołki. Przez większą część wieku XIX majątek grubieński znajdował się w rękach niemieckich. W 1880 roku jego właścicielem był Carl Ruperti, a majątek obejmował 938 ha powierzchni, cegielnię i gorzelnię. W okresie międzywojennym majątek należał do hrabiego Wojciecha Pusłowskiego. Najcenniejszym obiektem historycznym Grubna jest pałac zbudowany w 1857 roku, który znajduje się w otoczeniu dużego założenia parkowego, z dużym stawem i kilkoma pomnikami przyrody.

W niedzielę tj. 16 lutego 2020 r. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Klubem Turystyki Kolarskiej „Przygoda” w Toruniu zapraszają mieszkańców miasta i okolic na wyprawę rowerową za miasto pn. „X Walentynkowy Rajd Rowerowy”. Spotkanie cyklistów odbędzie się o godz. 10.00 na parkingu marketu NETTO przy skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej i ul. Polnej. W dalszej części imprezy rowerowej będzie wspólny przejazd przez Świerczynki, Kowróz do Lulkowa, gdzie przewidziano konkursy rekreacyjne oraz posiłek. Następnie powrót do Torunia. Łącznie długość przejazdu wyniesie ca 30 km. Aby wziąć udział w rajdzie rowerowym należy wcześniej zgłosić się do biura oddziału i uiścić stosowne wpisowe. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki pieszej – Bogdan Szczęsny.

Regulamin rajdu dostępny tutaj.

Opracował Henryk Miłoszewski

drukuj (Walentynki z PTTK)

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.