W dobie pandemii wiele firm ma problemy z płynnością finansową. Część firm skorzystała ze zwolnienia z opłacania składek, świadczenia postojowego czy dodatkowego świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy mają jeszcze do dyspozycji inne formy wsparcia jak odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty – bez opłaty prolongacyjnej, a także odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę.
Wczoraj cała Polska obchodziła Narodowe Święto Niepodległości. Zazwyczaj tego dnia dla upamiętnienia odzyskania niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów w wielu miejscach organizowano uroczyste msze w intencji Ojczyzny, przemarsze ulicami i uroczystości patriotyczne z udziałem orkiestr dętych. Tegoroczne obchody ze względu na epidemię były znacznie skromniejsze.
Dziś Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy co roku 11 listopada. Ale czy wiecie, że w dwudziestoleciu międzywojennym obchody tego święta odbywały się 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą? 11 listopada ogłoszono świętem specjalną ustawą dopiero 23 kwietnia 1937 r. Następnie zostało zniesione 22 lipca 1945 r. przez Krajową Radę Narodową, by ponownie powrócić w okresie transformacji systemowej w 1989 r.
Dzisiaj, w przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości, Starosta Toruński Marek Olszewski wraz z Wicestarostą Michałem Ramlauem złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą przy kościele w Złotorii. Tablica, ufundowana przez mieszkańców parafii, została uroczyście odsłonięta 18 stycznia 2020 roku, w setną rocznicę powrotu do Wolnej Polski. Starostom towarzyszył Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Wojciecha Marian Wróblewski.
Jutro, 11 listopada upamiętniamy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Corocznie z tej okazji inicjowane są w Polsce różnego rodzaju wydarzenia: przemarsze ulicami miast, biegi rocznicowe czy uroczyste msze święte. Tegoroczne obchody w większości odbędą się on-line, ale dzięki temu każdy z nas będzie mógł wziąć w nich udział. Część z nich już dzisiaj!
Od 9 do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. Zasiłek przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie. Zasiłku nie dostaną natomiast osoby, które pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.