Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Koronawirus - ograniczenia przedłużone

W kraju, w Europie, na świecie trwa epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. Tu codziennie podajemy bieżące informacje o tym co robimy w tej sprawie i jak uchronić się przed zakażeniem.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Może utrzymywać się przez wiele dni na powierzchni przedmiotów czy wyposażenia. Aby ustrzec się przed zakażeniem należy często i dokładnie myć ręce mydłem, stosować płyny do dezynfekcji często dotykanych powierzchni i - co najważniejsze - ograniczyć kontakty z innymi osobami do minimum.

2020 04 09

Zasady bezpieczeństwa na dłużej!

Do 19 kwietnia:

Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Nadal obowiązuje zakaz korzystania z parków, lasów, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich.

Zamknięte pozostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami. Nadal w sklepach mogą przebywać max. 3 osoby na kasę lub przy stoisku na targu, max. 2 osoby na stanowisko na poczcie. Pozostają godziny dla seniora od 10:00 do 12:00

Utrzymano ograniczenia w wydarzeniach o charakterze religijnych – w kościołach może przebywać maksymalnie 5 osób. UWAGA! Zasada obowiązuje również w święta Wielkiej Nocy!

Do 26 kwietnia:

Nieczynne są szkoły, przedszkola i żłobki. Nauka odbywa się zdalnie. Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny rozpoczną się najwcześniej w czerwcu, najprawdopodobniej w drugiej połowie. Szczegółowe terminy ogłosimy przynajmniej 3 tygodnie przed planowanym terminem ich przeprowadzenia.

Do 3 maja: 

Przedłużono ograniczenie przekraczania granic Polski przez cudzoziemców.

Od 16 kwietnia ma obowiązywać nakaz zasłaniania nos i ust na ulicy. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek będzie dotyczył wszystkich na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Szczegóły nowych regulacji tutaj.

 • do 5 osób w kościołach
 • ograniczenia dla nieletnich
 • ograniczenia w przekraczaniu granic
 • ograniczenia w przemieszczaniu się
 • ograniczenia w sklepach
 • zakmnięcie salonów

2020 04 09

Zakupy, rozmowa, wyprowadzenie psa to tylko kilka rzeczy, które możesz zrobić dla swoich starszych, samotnych sąsiadów. W przedświątecznym czasie pamiętajmy o seniorach!

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Głos Seniora zainicjowały akcję #Niezbędnik Seniora. Jej celem jest popularyzacja wśród seniorów wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i ograniczeniach wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa. 

Pod hasztagiem #NiezbędnikSeniora Ministerstwo we współpracy z Głosem Seniora będzie publikować w mediach społecznościowych treści przydatne dla osób starszych. Będą to informacje praktyczne, dotyczące np. wypłat rent i emerytur, informacje na temat orzecznictwa i świadczeń dla osób niepełnosprawnych. W trosce o kondycję psychiczną i emocjonalną seniorów, publikowane będą również materiały, dzięki którym osoba starsza będzie mogła przeprowadzić trening pamięci, czy poćwiczyć fizycznie w domu.

 • zalecenia_dla_seniorow_plakat

2020 04 08 

Ministerstwo Zdrowia na portalu pacjent.gov.pl udostępniło nowe narzędzie Sprawdź, czy masz objawy COVID-19. Jest to krótki wywiad elektroniczny, który pomoże ocenić ryzyko zakażenia #koronawirus
Po wypełnieniu formularza użytkownik dostaje zalecenia, jak reagować, gdy pojawią się objawy chorobowe, czy należy już zgłosić się do właściwego punktu medycznego, czy tylko stosować do ogólnych zasad sanitarnych.
WAŻNE: To nie jest porada, konsultacja ani diagnoza lekarska. To wywiad, który ma charakter wyłącznie informacyjny. Tylko lekarz oraz wykonany test laboratoryjny mogą potwierdzić chorobę.

2020 04 07

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że wiele spraw związanych ze zdrowiem można załatwić nie wychodząc z domu. Więcej szczegółów tutaj.

 • zdrowie przez internet

2020 04 06

Minister Edukacji Narodowej wydał rozporządzenie, na podstawie którego w dniach 6-10 bm., a więc od poniedziałku do Świąt Wielkanocnych, zostanie ograniczona działalność specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedszkoli i szkół specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej oraz szkół specjalnych funkcjonujących w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Chełmży informuje, iż zgodnie z tym rozporządzeniem pracownicy Poradni w dniach od 6 do 10 kwietnia pracują zdalnie. Wyjątkiem jest sekretariat Poradni w Chełmży, który w tym czasie czynny jest codziennie  od godz. 8.00 do 12.00 pod n-rem telefonu 56 675 67 27. Wszystkie numery telefonów i adresy mailowe do kontaktu z pracownikami pedagogicznymi znajdują się na stronie internetowej Poradni - zapraszamy do kontaktu telefonicznego.

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom, które stawia przed nami niecodzienna sytuacja Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje wsparcie psychologiczne. Codziennie na kanale YouTube Akademia NFZ są publikowane filmy z cyklu „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”. Każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu. To m.in. strach i lęk, izolacja społeczna, lęk o zdrowie i życie, lęk o utratę pracy, utrata kontroli nad życiem czy konflikty w rodzinie. Cykl składa się z 10 podcastów, każdy trwa ok. 10 minut.

Ministerstwo Zdrowia instruuje jak postępować z pracownikiem, który chce wrócić do pracy po powrocie z zagranicy:

 • jak postępować z pracownikiem po powrocie do Polski
 • zakaz wstępu do lasów

2020 04 04 

Zgodnie z poleceniem Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego we wszystkich nadleśnictwach w całym wprowadzono od dnia 3 kwietnia 2020 r. do odwołania: ZAKAZ WSTĘPU DO LASU.
W związku z powyższym, korzystanie z lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zostaje również zawieszone. Podjęte kroki mają ograniczyć tempo rozprzestrzeniania się wirusa oraz liczbę osób zakażonych.

2020 04 02

Ministerstwo zdrowia przypomina o zakazie wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wychodzić z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Zawieszone jest również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.

Rząd uruchomił także specjalną stronę internetową dotyczącą tzw. Tarczy Antykryzysowej. To pakiet ustaw regulujących wsparcie dla przedsiębiorców, pracowników, NGO i kultury. Zakładka pytania i odpowiedzi ma być na bieżąco aktualizowana. Na stronie zamieszczono webankietę poprzez którą można kierować własne pytania.

 • zakaz wychodzenia nieletnich bz dorosłego
 • rehabilitacja

2020 04 01 

Uwaga! 31 marca wprowadzono nowe, zaostrzone regulacje, których powinniśmy przestrzegać. Obejmują one m. in. kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się, ograniczenia w liczbie klientów w sklepach i na targowiskach, zamknięcie hoteli i innych miejsc noclegowych, salonów kosmetycznych i fryzjerskich, ograniczenie rehabilitacji, automatyczną kwarantannę dla bliskich osób w kwarantannie, zakaz wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego, zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich oraz dodatkowe zabezpieczenia dla pracowników. W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. Wszystkie aktualnie obowiązujące zasady zebrano na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza i Polski Związek Głuchych, przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, uruchomili wideoinfolinię dla osób głuchych potrzebujących informacji w związku z epidemią Covid-19. Narzędzie działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, by osoby głuche, na równi z pozostałymi obywatelami, miały stały dostęp do wsparcia i pomocy.

 • zostań w domu
 • godziny dla seniorów
 • infolinia dla osób głuchych
 • pracodawcy
 • ograniczenia w liczbieklientów
 • ograniczenia w przemieszczaniu się_nie dotyczą
 • ograniczenia w przemieszczaniu się

2020 03 30

Zakupy pod kontrolą
Zakupy są często jedynym powodem, by wyjść z domu. Tymczasem, duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który przenosi się drogą kropelkową. Jak się zachować, by przestrzegać higieny i zadbać o komfort innych osób? Co powinniśmy wiedzieć i jakich zasad przestrzegać? Te informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Warto zajrzeć, zanim wyjdziemy na zakupy!

Na stronach rządowych można znaleźć także tymczasowe zalecenia dla pracodawców w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Prowadzenie działalności gospodarczej w gąszczu ograniczeń i zakazów nie jest łatwe, a często jest wręcz niemożliwe. Te firmy, które nadal mogą funkcjonować, mszą wdrożyć specjalne procedury, by chronić pracowników i klientów.

 • pracodawcy zalecenia tymczasowe
 • zakupy

2020 03 27

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.  Jednak już kilka dni bez ruchu, może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny "Aktywny senior w domu." Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu. Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia. W piątek 27.03 - zapowiedź programu, a począwszy od soboty 28.03, każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

 • fizjoterapia

2020 03 20

Wszystkie osoby objęte kwarantanną dostają SMSa o konieczności ściągnięcia i zainstalowania aplikacji KWARANTANNA DOMOWA. Więcej informacji o tym co czego służy i jak działa tutaj.

2020 03 18

Co robić w przypadku podejrzenia, że jesteśmy zakażeni? Informacji telefonicznie i na swoich stronach, telefonicznie, mailowo, a także na czacie udziela NFZ.

 • kwarantanna
 • ulotka z QR_stan epidemii_jpg

2020 03 16

Najważniejsze komunikaty dla rodziców, dla seniorów, dla przedsiębiorców, dla uczniów i studentów oraz dla podróżujących zamieszcza i aktualizuje na bieżąco rządowy serwis Koronawirus: informacje i zalecenia. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj. Strona cały czas jest uzupełniana i są na niej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, np. osób powracających do Polski z zagranicy. Dzięki temu będą można uzyskać odpowiedzi na wiele pytań bez konieczności dzwonienia do jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku pytań lokalnych polecamy kierowanie pytań na adres e-mail: faq@bydgoszcz.uw.gov.pl.

2020 03 12

Od 12 marca 2020 r. do odwołania zawieszono organizowanie imprez artystycznych i rozrywkowych w takich instytucjach jak teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury na terenie województwa.

Od 12 marca br. zamknięte są żłobki, przedszkola, szkoły i placówki oświatowe. W poniedziałek 16 marca ruszyła Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Transmisje codziennie on-line na: www.kujawsko-pomorskie.pledupolis.plYouTube: Kujawsko-Pomorska e-SzkołaFacebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.

Starostwo Powiatowe w Toruniu w trosce o zdrowie pracowników i klientów urzędu załatwia najpilniejsze sprawy mieszkańców drogą elektroniczną i telefonicznie. Szczegółowe informacje o tym jak funkcjonują teraz poszczególne wydziały znajdą Państwo tutaj. Władze powiatu na bieżąco monitorują sytuację, uczestniczą w pracach Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Torunia i Powiatu Toruńskiego i dostosowują sposób działania urzędu do zmieniających się okoliczności.

 • Koronawirus - jak skutecznie myć ręce
 • Koronawirus - informacje dla seniorów
 • Koronawirus - zalecenia

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.