Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Minął rok!

W listopadzie 2018 r., po wyborach samorządowych, zmienił się skład Zarządu Powiatu Toruńskiego. Nowe władze powiatu przejęły wprawdzie budżet po poprzednikach, a wraz z nim rozpoczęte już projekty i inwestycje, jednak wraz z początkiem roku 2019 zaczęły samodzielnie kształtować kierunki rozwoju powiatu oraz planować kolejne przedsięwzięcia.

W szkołach

Wśród rozpoczętych wcześniej inwestycji poczesne miejsce zajmują przebudowy i re­organizacje w powiatowych szkołach tak, by w czasach niedoboru fachowców w wielu branżach umożliwić jak najszerszej grupie uczniów praktyczną naukę zawodu.

Nowe pracownie – dwie cukiernicze, krawiecka oraz monterów zabudowy – powstały w nowo dobudowanym segmencie Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Krawcy i monterzy pracują już na nowoczesnym sprzęcie, w który wyposażone są sale. Złożono także wniosek na dofinansowanie wyposażenia pracowni konfekcjonowania wyrobów cukierniczych oraz gastronomicznej. – Warto przypomnieć, że do tej szkoły uczęszcza­ją dzieci oraz młodzież ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W radzeniu sobie z dodatkowymi trudnościami, których przysparza im stan zdrowia, pomoże z pewnością nowa sala integracji sensorycznej – dodaje starosta Marek Olszewski.

W nowych pracowniach zdobywają fach także uczniowie Zespołu Szkół Ponadpod­stawowych w Chełmży. Przyszli informatycy, fryzjerzy oraz kosmetyczki urzędują na najwyższym piętrze szkoły, gdzie nieużywany wcześniej strych przebudowano na no­woczesne sale. W obu placówkach zainstalowano także windy, które ułatwiają dostęp do nich osobom niepełnosprawnym.

W Szkole Muzycznej w Chełmży zmodernizowano kotłownię i system wentylacji me­chanicznej. Trwają także przygotowania do nowoczesnego nagłośnienia i oświetlenia sali koncertowej.

Na drogach

Dzięki wsparciu z Funduszu Dróg Samorządowych rozpoczęto przebudowę drogi Gostkowo–Papowo Toruńskie, rozbudowę drogi Chełmża–Brąchnowo–Pigża oraz przebudowę ciągu komunikacyjnego dróg powiatowych relacji Dąbrowa Chełmińska– Bolumin–Skłudzewo oraz drogi powiatowej relacji Gierkowo–Skłudzewo–Rzęczkowo. Wszystkie wymienione inwestycje są już po przetargach, a wykonawcy rozpoczęli prace.

Zgodnie z harmonogramem przebiega też budowa dróg rowerowych. Na trasie Osiek nad Wisłą–Sąsieczno–Zimny Zdrój–Czernikowo–Mazowsze z odgałęzieniem do Obrowa prace realizowane są obecnie równolegle do dróg gminnych oraz na odcinkach leśnych pomiędzy miejscowościami Czernikowo, Zimny Zdrój i Sąsieczno a drogą wojewódzką nr 258. Do końca roku zaplanowano położenie nawierzchni docelowej na odcinkach o łącznej długości ok. 3,5 km, m.in. między drogą wojewódzką nr 258 a centrum Sąsieczna, na pierwszym odcinku w pasie drogi gminnej od strony Czernikowa oraz na fragmencie odcinka leśnego w Zimnym Zdroju.

Na trasie Różankowo–Lulkowo, Kamionki Małe–Turzno w tym roku przeprowadzono wycinkę drzew kolidujących z inwestycją.

Na trasie Przysiek–Rozgarty–Górsk z odgałęzieniem do Barbarki zakończyły się roboty ziemne oraz przygotowanie podbudowy na odcinku od Torunia do Barbarki oraz od Szkoły Podstawowej w Przysieku do Rozgart. Na części odcinka jest już nawierzchnia docelowa. Do końca roku przewidziane jest jeszcze położenie nawierzchni na łuku mia­sto Toruń–Barbarka oraz na fragmentach odcinków między Przysiekiem a Rozgartami.

W domach pomocy społecznej

DPS w Browinie uroczyście obchodził w tym roku jubileusz 70-lecia. DPS w Pigży ma nowy system wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach kuchennych i biurowych oraz wyremontowany dach. Naprawa dachu trwa także w DPS w Wielkiej Nieszawce.

Nowe projekty inwestycyjne

Rozpoczęte wcześniej przedsięwzięcia są realizowane zgodnie z planem, ale powstają już kolejne projekty. Niektóre udało się już wprowadzić w życie.

Należy do nich biletomat i elektroniczna rezerwacja terminów, które znacznie ułatwiły życie klientom Wydziału Komunikacji i Transportu. Zniknęły kolejki, a sprawę można załatwić w nie więcej niż godzinę.

Nowy Zarząd zwrócił także uwagę na problemy, z jakimi borykali się klienci i podopiecz­ni Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży oraz jej filii w Dobrzejewicach. W głównym budynku Poradni w Chełmży powstaje winda, która ułatwi dostęp do specja­listyczne pomocy osobom niepełnosprawnym oraz rodzicom z dziećmi w wózkach. Filię poradni w Dobrzejewicach przeniesiono tymczasowo z pomieszczeń w domu pomocy społecznej do wynajętego lokum, podczas gdy w przygotowaniu jest plan budowy nowej siedziby, dostosowanej do potrzeb placówki.

Windy i ułatwienia dostępu dla osób niepełnosprawnych pojawią się także w innych powiatowych obiektach, w tym także w Starostwie Powiatowym w Toruniu.

W przygotowaniu jest także dokumentacja kompleksowego uprządkowania terenu przy DPS w Browinie oraz plany budowy Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą. – Będziemy się starać o wsparcie tej inwestycji z budżetu państwa - uzupełnia starosta Olszewski.

drukuj (Minął rok!)

Galeria zdjęć

  • 2019-10-11 Otwarcie nowych pracowni w Zespole Szkłół...
  • pracownia fryzjerska _ZSP
  • 2019-09-25 70-lecie DPS w Browinie (2)
  • 2019 12 13 Sąsieczno2

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób niepełnosprawnych współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.