Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • J. Kamionki
    [treść archiwalna]

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 9 kwietnia br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.20 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz.7.36 nastąpi wyjazd do stacji Kamionki Jezioro. Trasa wędrówki będzie prowadziła ze stacji nad jezioro Kamionkowskie, następnie przez leśniczówkę Gronowo, wzdłuż Strugi Rychnowskiej do Gronowa. Długość całej trasy wyniesie około 10 km. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Marek Ruciński.

Kamionki Małe – pisana historia wsi zaczyna się w 1328 roku, wówczas wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln przekazał folwark Kemenick w komturstwie toruńskim wraz z wioskami Nowy Dwór i Zelgno – klasztorowi benedyktynek w Toruniu. Kolejny wielki mistrz Winrich von Kniprode rozszerzył dobra benedyktynek toruńskich o jezioro Kamionkowskie, które w 1370 roku przekazał benedyktynkom. W 1403 roku mniszki sprzedały należący do nich młyn wodny na Strudze Rychnowskiej – Tomaszowi Herzfeltowi. W XV wieku oraz w 1. połowie XVII wieku obie wioski Małe i Duże Kamionki w większości stanowiły własność benedyktynek. Wokół jeziora Kamionkowskiego i obu majątków rozciągały się bory. Do czasu rozbiorów czyli do 1772 roku folwarki w Małych i Dużych Kamionkach zakonnice wydzierżawiały szlachcie. W 1868 roku Małe Kamionki obejmowały 2.451 morgów magdeburskich i posiadały 19 budynków, ze 136 mieszkańcami. Wokół jeziora Kamionkowskiego przebiega szlak turystyczny pieszy w kolorze niebieskim, prowadzący z Chełmży, przez Kamionki i Gronowo do Ciechocina, o łącznej długości 44 km. W Kamionkach Małych do obejrzenia jest dawny dwór, zrujnowane zabudowania folwarczne z pocz. XX wieku oraz jezioro Kamionkowskie o powierzchni 75 ha.

Fot. Monika Gut

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.