Październik to miesiąc poświęcony profilaktyce raka piersi, w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na raka jąder i prostaty, jednak choroby nowotworowe nie ograniczają się tylko do tych, o których słyszymy najczęściej. Dlatego 4 listopada 2024 r. Powiat Toruński, we współpracy z Fundacją „Światło” oraz Akademią Walki z Rakiem, organizuje bezpłatne spotkanie dla wszystkich osób dotkniętych chorobami nowotworowymi i ich rodzin.
Będzie to doskonała okazja do uzyskania wsparcia oraz poszerzenia wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, jakie niesie ze sobą choroba nowotworowa.
Jak pomóc bliskiej osobie, która choruje? Jak radzić sobie z problemami ze skórą w trakcie leczenia? Co jeść, a z czego lepiej zrezygnować, żeby przyspieszyć powrót do zdrowia? Czy rehabilitacja onkologiczna jest ważna i jaka jest rola aktywności fizycznej w trakcie terapii? Jak cieszyć się życiem mimo choroby? O tym opowiedzą:
• arteterapeutka mgr Katarzyna Rajca-Laskowska – na co dzień prowadzi Manufakturę na Klamerce, od lat współpracuje z Akademią Walki z Rakiem. Sztuka nie uleczy raka, ale leczy duszę, wycisza emocje, pomaga w terapii i przyspiesza zdrowienie.
• dietetyczka mgr Martyna Cichoń – zawodowo związana z Akademią Walki z Rakiem, gdzie wspomaga swoją wiedzą chorych onkologicznie i ich bliskich, znajdujących się na różnych etapach choroby. Dzieli się wiedzą z zakresu żywienia i najnowszych standardów dietetycznych.
• psycholożka/psychoonkolożka mgr Elwira Zakrzewska – pracuje na Oddziale Hematologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Prowadzi tam opiekę psychologiczną w ramach zintegrowanego systemu opieki nad pacjentem. Pomoc ta powinna być dostosowana do potrzeb pacjenta, ale potrzebuje jej też często rodzina chorego, by nauczyć się niwelować stres związany z opie- ką nad chorującym bliskim.
• fizjoterapeutka mgr Agata Andrzejczak-Skrzypczak – prowadzi rehabilitację, która powinna być nieodłączną częścią wsparcia w leczeniu onkologicznym. Warto wiedzieć, że działania z tego zakresu można wdrożyć na każdym etapie walki z nowotworem, nawet jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
• kosmetolog dr n. farm. Grzegorz Demski – prelegent wielu konferencji naukowo-szkoleniowych, wykładowca uczelni wyższych. Założyciel marki Aurea Pharma produkującej kosmetyki po radio- i chemioterapii. Wolontariusz Fundacji Ducha.
Prelegenci zostaną jeszcze przez pół godziny po swoich wy- stąpieniach, dając Państwu możliwość bezpośredniej rozmowy i zadania pytań.
Zapraszamy w poniedziałek 4 listopada, na godz. 15.oo do Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3 w Toruniu.
Prosimy także o przekazanie tej informacji dalej - bliskim i znajomym, którzy borykają się z problemem leczenia onkologicznego, i którym takie spotkanie może pomóc.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Prosimy tylko o zgłoszenie pod nr 56 662 88 52 lub na adres e-mail: p.gebarska@powiattorunski.pl.
W treści wiadomości prosimy o podanie liczby uczestników oraz danych kontaktowych do osoby potwierdzającej udział.
Do zobaczenia!