W niedzielę, 27 października 2024 r., w Miejscu Pamięci Narodowej na Barbarce odbyła się uroczystość upamiętniająca pierwsze stracenia z 1939 roku. Wydarzenie to, organizowane co roku, gromadzi mieszkańców Torunia oraz przedstawicieli lokalnych władz i organizacji, którzy oddają hołd ofiarom hitlerowskiej akcji eksterminacyjnej „Inteligencja”.
Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 13:00 mszą świętą w intencji pomordowanych, po której nastąpiła patriotyczna ceremonia pod pomnikiem ku czci ofiar Barbarki. Po apelu poległych i salwie honorowej, przedstawiciele władz, wspólnie z asystą wojskową, złożyli symboliczną wiązankę kwiatów, oddając cześć przedstawicielom lokalnych elit społecznych, naukowych i gospodarczych, którzy stracili życie podczas zbrodni pomorskiej.
Uczestnicy wysłuchali utworów patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia, co dodało ceremonii dodatkowego, podniosłego charakteru. Organizatorami wydarzenia byli Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski, Dowódca Garnizonu Toruń płk Roman Piotrowski oraz proboszcz parafii św. Antoniego, ks. Wojciech Miszewski.
Uroczystość na Barbarce to ważny element lokalnej tradycji, przypominający o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w październiku 1939 roku. Wielka akcja eksterminacyjna, znana jako zbrodnia pomorska, rozpoczęła się dokładnie 28 października 1939 r. i trwała przez wiele tygodni. Tylko pierwszego dnia życie straciło 130 osób, wśród nich ks. Jan Pronobis - proboszcz z Grębocina. Łączna liczba ofiar tej zbrodni szacowana jest na 600–1000 osób. Wiele ofiar to mieszkańcy podtoruńskich miesjcowości - rolnicy, robotnicy, duchowni, nauczyciele, kolejarze, pracownicy umysłowi. Większość z nich pozostaje bezimienna - znane są nazwiska tylko 298 ofiar z Torunia, Chełmży, Brzeczki, Grębocina, Skąpego, Skłudzewa, Złotorii, Gostkowa, Zelgna, Grzywny, Brzozoy, Czarnowa, Kamionek, Łubianki i Toporzyska.
Coroczne uroczystości są hołdem dla tych, którzy zginęli w tamtych dniach, a także przypomnieniem o konieczności pielęgnowania pamięci historycznej i dbania o to, by kolejne pokolenia nie zapomniały o tych tragicznych wydarzeniach.
Fot. Agnieszka Niwińska
drukuj (85. rocznica pierwszych straceń na Barbarce – uroczystość pamięci ofiar z 1939 roku)