W Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu 29 sierpnia 2024 r. odbyło się Nadzwyczajne Forum Samorządowe zorganizowane przez Marszałka Piotra Całbeckiego. W trakcie tego wydarzenia władze regionu, parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz samorządowych i środowisk akademickich dyskutowali nad rolą Bydgoszczy, Torunia oraz ich podmiejskich „obwarzanków” w długoterminowych planach rozwoju Polski. Powiat Toruński reprezentował Starosta Mirosław Graczyk.
Spotkanie otworzył Marszałek Piotr Całbecki, który zwrócił uwagę na niekorzystne dla naszego regionu zapisy w projekcie Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (KRK 2050). W projekcie tym ponadregionalna bydgosko-toruńska metropolia została zdegradowana do dwóch ośrodków o znaczeniu regionalnym. Marszałek podkreślił, że takie zapisy mogą osłabić pozycję naszego województwa na arenie krajowej. Przypomniał, że do tej pory Bydgoszcz i Toruń, wraz z przyległymi obszarami, stanowiły rdzeń regionu o charakterze dwustołecznym.
Następnie Adam Stańczyk, dyrektor Departamentu Planowania Rozwoju i Innowacji, przedstawił dane statystyczne, które potwierdzają konieczność przyznania Bydgoszczy i Toruniowi statusu metropolii. Wskazał również na szereg metodologicznych i merytorycznych wątpliwości zawartych w projekcie KRK 2050, które mogły wpłynąć na decyzję o przyznaniu obu miastom jedynie statusu ośrodków regionalnych.
W odpowiedzi na te uwagi głos zabrała Iga Zupok-Gierwatowska, zastępca Dyrektora Strategii w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Przyznała, że KRK 2050 jest wciąż na etapie konsultacji w regionach i podziękowała za merytoryczne uwagi oraz głosy w dyskusji, obiecując ich uwzględnienie przy finalizacji dokumentu.
Marszałek Piotr Całbecki zakończył spotkanie, wyrażając nadzieję na znalezienie rozwiązania, które uzna Bydgoszcz, Toruń oraz okalające je powiaty za metropolię o znaczeniu ponadregionalnym.
Fot. Wojciech Knieć
drukuj (Nadzwyczajne Forum Samorządowe)