Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Obchody

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W samo południe, 1 marca 2023 r., lokalni samorządowcy oraz mieszkańcy Torunia zebrali się w al. Solidarności aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy dzisiaj działaczy antykomunistycznego podziemia, którzy dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej zostali należycie docenieni za walkę o wolną Polskę. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie, którzy w obronie niepodległości, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

W programie toruńskich uroczystości przewidziano: przyjęcie meldunku przez Dowódcę Garnizonu Toruń ppłk Romana Piotrowskiego, odegranie hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci i salwę honorową, złożenie kwiatów z honorami wojskowymi, wiązankę pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia. W uroczystościach Powiat Toruński reprezentował Wicestarosta Toruński Michał Ramlau i Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski.

Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczczono również w Chełmży. Dla upamiętnienia tego dnia Przewodniczący Rady Powiatu Toruńskiego Paweł Polikowski złożył hołd i wiązankę kwiatów w Parku Wilsona przy pomniku poświęconemu kpt Mieczysławowi Szczepańskiemu ps. „Dębina" – „Cichociemnemu" żołnierzowi AK pochodzącemu z Chełmży.

Kapitan Mieczysław „Dębina" Szczepański urodził się 21 września 1919 r. w Chełmży. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach cichociemnych. 9 stycznia 1945 r. został aresztowany przez NKWD i oskarżony o uczestnictwo w przygotowaniach do zamachów, m.in. na Bieruta. Po brutalnym śledztwie został 9 kwietnia 1945 r. skazany na karę śmierci wyrokiem Wojskowego Sądu Okręgowego w Lublinie, działającego w trybie doraźnym, czyli z pozbawieniem możliwości apelacji. Trzy dni później – 12 kwietnia – Szczepański został zastrzelony na schodach podziemi zamku lubelskiego. Prawdopodobnie został pochowany we wspólnej mogile na cmentarzu przy ul. Unickiej. Postanowieniem Izby Karnej Sądu Najwyższego z 11 maja 1990 r. został uniewinniony i zrehabilitowany.

Fot. Sławomir Kowalski Urząd Miasta Torunia

drukuj (Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”)

  • autor: Marzena Masłowska

Galeria zdjęć

  • Obchody
  • Obchody
  • IMG-20240301-WA0005
  • Paweł Polikowski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.