Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • logo pttk duże
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W sobotę, 13 sierpnia br., Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie turystów o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.41 nastąpi wyjazd do Ostrowitego (kolejna stacja za Jabłonowem Pomorskim). Trasa będzie wiodła z Ostrowitego, wzdłuż jezior brodnickich (Głowińskie, Mieliwo, Sosno, Czortek, Tabuła, Wysokie i Niskie Brodno), przez Anielewo, osadę Lisa Młyn, do Brodnicy. Na całej długości będzie prowadziła pieszym szlakiem turystycznym w kolorze niebieskim. Cała trasa to około 29 km długości. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski.

Sosno – pierwsza wzmianka o Sosnie pochodzi z 1407 roku, kiedy znajdował się tu majątek rycerski należący do Simona von Sossenaw. Majątek obejmował 13 łanów (około 215 ha). W latach 1423 – 1424 majątek rycerski administracyjnie podlegał komturstwu brodnickiemu. W 1570 roku szlacheckie Sosno posiadało 5 właścicieli. W XVII wieku Sosno również posiadało kilku właścicieli o czym świadczą 3 dwory szlacheckie, które zostały wymienione w 1672 roku. Na przełomie XVII i XVIII wieku część majątku należała do Przyłubskiego. Prawdopodobnie w połowie XVIII wieku doszło do scalenia majątku, ponieważ w 1761 roku został wymieniony tylko jeden właściciel – Ignacy Różycki. Do rodziny Różyckich majątek należał do 1857 roku. Ksawery Różycki sprzedał majątek Sosno Józefowi Czapskiemu, który wkrótce nabył również sąsiednie majątki w Sumowie i Sumówku. W 1871 roku wszystkie trzy zadłużone majątki przejął Nord Bank z Hamburga. Od 1879 roku właścicielką Sosna była Lucie Freudenfeld, a po niej od 1882 roku Albert Wolffram. W 1890 roku Sosno nabył Romuald Jezierski, w 1895 roku przejął Bernard Kopański a w okresie międzywojennym należał do rodziny Miłoszewskich. Ciekawostki krajoznawcze: murowany dwór z końca XIX wieku, piętrowy z mieszkalnym poddaszem. Położone niżej jezioro Sosno jest atrakcyjne dla amatorów wędkarstwa, posiada powierzchnię 198 ha i maksymalną głębokość 12 m. Posiada prawie 4,5 km długości oraz dobrze rozwiniętą linię brzegową z półwyspem Bielawka. Jest jednym z największych jezior Pojezierza Brodnickiego.

drukuj (Wędrówki rodzinne z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.