Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • DSC_0173 j.górsk

Metryka

  • Treść archiwalnatak

PTTK zaprasza na sobotnią wędrówkę

Kolejna wycieczka krajoznawczo-piesza w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK” będzie okazją do zwiedzenia zachodniej części naszego powiatu. Spotkanie turystów nastąpi rozpocznie się w sobotę 30 lipca o godz. 8:30 na przystanku MZK, przy Szosie Bydgoskiej w Toruniu (vis-a-vis dawnego Merinotexu). 

Trasa wyprawy będzie wiodła wzdłuż Wisły (szlakiem pieszym w kolorze czerwonym), przez Port Drzewny, Stary Toruń, Górsk, Rozgarty, Stawy Przysieckie, z zakończeniem w Przysieku. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Hanna Czech, a jej długość wyniesie około 15 km.

Port Drzewny – Pomysł budowy portu w Toruniu narodził się na początku lat 80-tych XIX wieku, kiedy Wisłą spływały wielkie ilości tratw z drewnem. Ilość spławianych pni wodą w trakcie jednego sezonu liczona była w milionach. O jego szybką budowę intensywnie zabiegała toruńska Izba Handlowa, powstała z inicjatywy burmistrza Theodora Koernera. Plany budowy portu drzewnego istniały już w 1889 roku, pozostała tylko kwestia jego usytuowania: w Toruniu, Grudziądzu czy Solcu Kujawskim. W 1896 roku powstały kolejne planny budowy portu dla drewna, który zostały zaakceptowane przez prezydenta regencji w Kwidzynie.

Projekt budowy Portu Drzewnego wyłożono do wglądu w dniach 9-22 stycznia 1897 roku w budynku landratury toruńskiej. Poinformowano, również że kosztorys projektowanego Portu Drzewnego wyniósł 3.000.000 marek czyli niemal 10 razy więcej, jak ówcześnie budowany główny budynek urzędu miasta. Jego projekt oprotestowali mieszkańcy Kępy Korzenieckiej. Właściciele Korzeńca, którzy złożyli protest przeciw projektowi, otrzymali propozycje ugodowe. Pozwolenie na budowę Portu Drzewnego pruskie władze ostatecznie wydały w 1897 roku, lecz prace nad jego budową rozpoczęły się dopiero w 1904 roku.

fot. Michał Habel

drukuj (PTTK zaprasza na sobotnią wędrówkę)

Metryka

  • Treść archiwalnatak
  • AutorHenryk Miłoszewski/PTTK
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.