Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Pachphoto (193)
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wakacji z OM PTTK”

W piątek 24 czerwca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa wspólnie z Komisją Młodzieżową zapraszają do udziału w wycieczce w ramach „Wakacji z OM PTTK” z okazji Dnia Ojca. Spotkanie uczestników o godz. 17.30 na początkowym przystanku linii MZK nr 22 i 27 vis-a-vis dworca PKP Toruń Główny. Trasa wycieczki będzie wiodła ścieżką edukacyjną przez Kępę Bazarową, ruiny zamku „Dybów”, a następnie przez most drogowy im. J. Piłsudskiego, z zakończeniem przy pl. Rapackiego. Cała długość trasy wyniesie 4 km. Wycieczką pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski. Celem wycieczki jest poznanie okolic Kępy Bazarowej, spędzenia czasu z dziećmi pod opieką taty (również mile będą widziane mamy) oraz możliwością włączenia się w obchody Święta Torunia. Stanica wodna należąca do oddziału PTTK funkcjonowała na Kępie Bazarowej już w 1956 roku. Stanica posiadała barak na sprzęt, lecz nie była ogrodzona oraz nie posiadała mieszkania dla dozorcy. Oddział PTTK dążył do budowy profesjonalnej stanicy wodnej przeznaczonej nie tylko dla mieszkańców Torunia, ale przede wszystkim służącej turystom wodnym, korzystającym ze szlaku wodnego Wisły i Drwęcy. Taka sytuacja wydarzyła się wkrótce, w następstwie usilnych działań toruńskiego oddziału PTTK. Decyzją ZG PTTK przekazano Toruniowi obiekty stanicy wodnej usytuowanej na rzece Pisie. Stanica wodna PTTK o nazwie “Wincenta”, była typem stanicy samoobsługowej, składała się z drewnianego parterowego budynku, krytego eternitem. Na jej wyposażenie składały się: stoły ciesielskie, ławy, prycze 8-osobowe oraz wieszaki ścienne. Wartość przekazanego obiektu wyniosła wówczas około 48.000 złotych. Do Torunia przewieziono ją w 1959 roku i ponownie złożono przy ul. Majdany. Jesienią 1960 roku wykonano nowe pokrycie dachu budynku stanicy. Wartość całego obiektu zgłoszona do ubezpieczenia wynosiła 80.000 złotych. W obiekcie znajdował się sprzęt wodny służący do uprawiania turystyki wodnej. W 1961 roku w stanicy, mieściły się równocześnie wypożyczalnia sprzętu wodnego i sportowo-turystycznego, czynna przez cały rok. Znajdowały się w niej namioty, sprzęt wodny (głównie kajaki) oraz sprzęt sportowo-zimowy.

 

Wycieczka piesza z cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”

W sobotę 25 czerwca br. Oddział Miejski PTTK zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-pieszej w ramach popularnego cyklu „Wędrówek rodzinnych z PTTK”. Spotkanie turystów nastąpi o godz. 7.30 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.41 wyjadą pociągiem do miejscowości Kamionki (kierunek Kowalewo Pomorskie). Trasa wyprawy będzie wiodła wokół jezior Kamionkowskiego, Grodno oraz Pluskowęsy, częściowo szlakiem pieszym w kolorze niebieskim, a także zielonym do Chełmży. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Jacek Orłowski, a jej długość wyniesie około 22 km. W trakcie wycieczki będzie istniała możliwość kąpieli.

Grodno – pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1386 roku, kiedy istniał tu folwark należący do komturstwa toruńskiego. W 1570 roku pustkowie należące do Mirakowa posiadał Osieczkowski, w 1729 roku osada należała do Czapskich, a w 1774 roku do Pląskowskich. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Stanisław Działowski. Został zamordowany przez Niemców w obozie Sachsenhausen, gdzie zmarł w maju 1940 roku. Po 2 wojnie światowej majątek rozparcelowano, a budynek dworu przebudowano, zamieniając go na mieszkania. W końcu 80-tych lat XX wieku naukowcy z UMK rozpoczęli wykopaliska w sąsiedztwie Zalesia, na półwyspie jeziora Grodno, położonym przy zachodnim brzegu jeziora. Wcześniej w końcu lat 70-tych dwóch naukowców natknęło się w tym miejscu na pozostałości osiedla obronnego z epoki żelaza. Najstarsze odkryte relikty osiedla mają ponad 2700 lat i związane są z kulturą łużycką.

 

Wycieczka z cyklu „Spacery niedzielne”

W niedzielę 26 czerwca Koło Terenowe nr 1 przy Oddziale Miejskim PTTK zaprasza na pierwszy etap cyklu wycieczek p.n.: „Spacery niedzielne”, których celem będzie zachęta do zdobywania odznak krajoznawczych i turystycznych m.in.: Odznaki Krajoznawczej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Odznaki Miłośnika Twierdzy Toruń, Odznaki Turysta Przyrodnik oraz Odznaki Turystyki Pieszej. Spotkanie o godz. 16.15 na przystanku MZK linii nr 11 i 19, przy Szkole Podstawowej nr 34 w Toruniu – Czerniewicach. Stosunkowo niedługa trasa będzie wiodła szlakiem czerwonym (im. St. Noakowskiego) przez las czerniewicki, Rudak, jez. Nagus, Forty XV i XIV, w rejon ulic Łódzkiej i Andersa i będzie miała 7 km długości. Wyprawą pokieruje przodownik turystyki pieszej PTTK Patryk Staniszewski.

Rudak - obiekty krajoznawcze: kościół pw. Opatrzności Bożej, wzniesiony w latach 1902-1909 jako ewangelicki; dawna pastorówka, obecnie plebania z lat 1902-1909; ruiny Fortu Kolejowego (Eisenbahnfort) z lat 1863-1866, zbudowanego na planie sześcioboku; cmentarz ewangelicki przy ul. Rudackiej z połowy XIX wieku. Pomniki przyrody: przy ul. Lipnowskiej, pomiędzy wyrobiskiem a Fortem XV – głaz narzutowy o obwodzie 12,7 metra; przy ul. Rudackiej 45/60 – skupienie 6 dębów szypułkowych o obwodzie 253-379 cm i wysokości 21-23 m; przy ul. Rudackiej, obok cmentarza ewangelickiego dąb szypułkowy o obwodzie 566 cm i wysokości 20 m.

 

Wycieczka rowerowa „XLI Świętojański Rajd Rowerowy”

Również w niedzielę 26 czerwca Oddział Miejski PTTK wraz z KTK „Przygoda” zapraszają do udziału w „XLI Świętojańskim Rajdzie Rowerowym”. Spotkanie uczestników o godz. 10.00 przy wjeździe do Fortu IV z ul. Mlecznej. Docelowo turyści udadzą się do Gospodarstwa Agroturystycznego „GROT” w Mirakowie nad Jeziorem Chełmżyńskim. Na miejscu w programie przewidziano konkursy rekreacyjne, posiłek oraz okolicznościowy znaczek. Po relaksie nad jeziorem, nastąpi powrót do Torunia. Łączna długość trasy wyniesie ok. 40 km. Komandorem rajdu będzie przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski, koszt uczestnictwa 10 zł od osoby, zgłoszenia i wpisowe można dokonywać w biurze Oddziału Miejskiego PTTK (tel. 56 622 29 21) lub SMS-em na nr 609 796 462, najpóźniej do dnia 24 czerwca br.

Mirakowo – wieś we wschodniej części Jeziora Chełmżyńskiego. Została wymieniona już w 1222 roku jako Merechow, w dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego, który przekazał ją wraz z innymi posiadłościami biskupowi pruskiemu Christianowi. W końcu XIII wieku znajdujący się tu majątek rycerski należał do Bertholdusa de Merechow. W 1489 roku toczył się spór o prawo rybołówstwa w jeziorze Chełmżyńskim, pomiędzy kapitułą chełmińską a właścicielami okolicznych majątków: Zęgwirtu, Grzywny, Zalesia oraz Mirakowa. W 2. połowie XVI wieku właścicielem majątku był Jerzy Konopacki. W rękach Konopackich majątek mirakowski pozostawał do 1. połowy XVII wieku, a ostatnim właścicielem z tej rodziny był Adam Konopacki. Potem majątek należał kolejno do: Konarskich, Czapskich oraz Zielińskich. Od 1881 roku Mirakowo należało do Działowskich. We wsi zachowany dwór secesyjny z przełomu XIX/XX wieku.

drukuj (Weekend z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.