Bardzo silne podmuchy wiatru, z którymi mieszkańcy powiatu toruńskiego borykali się w ubiegłym tygodniu, spowodowały wiele zniszczeń. Pracownicy Starostwa Powiatowego odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe pozostają w stałym kontakcie z samorządami gminnymi oraz jednostkami straży pożarnej i gotowi są udostępnić poszkodowanym materiały mogące zabezpieczyć uszkodzone budynki.
Podmuchy bardzo silnego wiatru prognozowano w powiecie toruńskim od 16 lutego. Najbardziej niebezpiecznie było w nocy z 18 na 19 lutego. Od piątkowego wieczoru do sobotniego poranka straż pożarna interweniowała w naszym rejonie aż 45 razy. W wielu miejscowościach wystąpiły przerwy w dostawie prądu. Żywioł łamał drzewa, niszczył budynki gospodarcze i zrywał dachy z domów mieszkalnych.
Skutki ubiegłotygodniowych wichur najbardziej odczuli mieszkańcy gmin: Chełmża, Czernikowo, Łubianka, Oborowo, Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka.
Pracownicy odpowiedzialni za zarządzanie kryzysowe Starostwa Powiatowego w Toruniu są w stałym kontakcie ze strażakami i osobami odpowiedzialnymi za szacowanie i likwidację szkód w gminach powiatu. W szacowaniu szkód biorą udział także przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu Budowlanego
Starostwo przekazało Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej 20 plandek z zasobów Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do bieżącego zabezpieczenia potrzeb. Mają one osłonić zniszczone lub uszkodzone budynki.
- Dysponujemy jeszcze ponad 20 osłonami, które trzymamy w rezerwie. Zamówiliśmy także kolejne 42 oraz wnioskowaliśmy do Urzędu Wojewódzkiego o dodatkowe 25 – informuje Tadeusz Wierzba inspektor ds. obronnych Starostwa Powiatowego w Toruniu.
fot. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu
drukuj (Pomoc dla poszkodowanych)