Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • WP_20160826_17_10_57_Pro
    [treść archiwalna]

Weekend z PTTK

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 19. czerwca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnej wycieczce krajoznawczo-turystycznej w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników o godz. 8.30 na dworcu PKP Toruń Główny, z którego o godz. 8.38 nastąpi wyjazd do stacji Aleksandrów Kujawski. Trasa wycieczki będzie wiodła z Aleksandrowa Kujawskiego, przez Białe Błota, dawną osadę młyńską Kuta, Otłoczyn, Karczemkę, Brzozę, do Czerniewic. Długość całego przejścia wyniesie ok. 15 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej PTTK Henryk Miłoszewski.

Otłoczyn – Wieś na Kujawach. W połowie XII wieku okolice Otłoczyna należały do Sasina Januszowica z rodu Ogończyków (żył około 1160 roku). Po nim dziedziczył syn Giedko, który w latach 1206-1226 był biskupem płockim. Giedko był również właścicielem okolic Ciechocinka, Brzozy i Bobrowników. Następnie Otłoczyn i okolica należały do rycerza Klemensa, a potem za sprawą jego córki, która wstąpiła do klasztoru norbertanek w Strzelnie, przeszedł w ramach posagu na własność klasztoru (około 1191 roku). Nieco później norbertanki zamieniły Otłoczyn z biskupem kujawskim Stefanem na młyn wodny w Kwieciszewie. Od 1206 roku należała do księcia Konrada Mazowieckiego. We wsi w latach 1206-1227 znajdował się dwór. W 1215 roku po porozumieniu opata z Trzemeszna z biskupem kujawskim Bartem, przeszedł w ręce biskupów włocławskich, zarządzanych przez ekonomię w Raciążku. W 1250 roku książę kujawski i łęczycki Kazimierz potwierdził biskupowi włocławskiemu Michałowi jego własność na terenie księstwa – m.in. Straszewo, Turzno, Raciążek, Siarzewo, Otłoczyn, Sitno, Złotorię, Brzozę oraz Złotorię. W 1598 roku za zgodą biskupa włocławskiego do Otłoczyna przybyli pierwsi mennonici, po raz drugi sprowadził ich w 1788 roku biskup włocławski Józef Ignacy Rybiński. Przez osadę Wygodę położoną nad Tążyną, w której w okresie zaborczym znajdował się rosyjski posterunek graniczny, tędy również wiodła droga z Torunia do Nieszawy. Obok drogi na rzeczce Tążynie funkcjonował młyn wodny, przy którym istniał gościniec – gospoda. Według opisu z 1751 roku taberna Kut była drewniana, a karczmarz za zgodą zamku biskupów włocławskich w Raciążku, szynkował w niej piwo i gorzałkę. W 1799 roku z okręgu dawnej ekonomii w Raciążku na rzecz Prus oderwano wsie: Wilczą Kępę, Brzozę, Otłoczyn, Otłoczynek i młyn Kut.

Wycieczka z cyklu „VI Rajd Rowerowy”

W niedzielę 20. czerwca br. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Mariana Sydowa zaprasza mieszkańców miasta i okolic do udziału w kolejnym imprezie pn. VI Rajd Rowerowy, który jest organizowany przez Sołectwo Zakrzewko i Gminę Łysomice. Zbiórka uczestników na wspólny wyjazd o godz. 9.30 przed Fortem IV przy ul. Chrobrego, skąd turystycznym szlakiem rowerowym wszyscy przejadą do Zakrzewka, a dalej we wspólnej grupie nad jez. Kamionkowskie. Trasę toruńską poprowadzi przodownik turystyki kolarskiej PTTK Waldemar Wieczorkowski. W programie m.in. konkursy rekreacyjne z nagrodami oraz „coś” dla ciała. Cała wyprawa rowerowa będzie miała około 45 km długości, w tym powrót do Torunia.

Kamionki Małe – Pisana historia wsi zaczyna się w 1328 roku, kiedy wielki mistrz krzyżacki Werner von Orseln przekazał folwark Kemenick w komturstwie toruńskim wraz z wioskami Nowy Dwór i Zelgno – klasztorowi benedyktynek w Toruniu. Kolejny wielki mistrz Winrich von Kniprode rozszerzył dobra benedyktynek toruńskich o jezioro Peszke (Kamionki), które w 1370 roku przekazał klasztorowi. W 1403 roku benedyktynki sprzedały należący do nich młyn wodny na Strudze Rychnowskiej – Tomaszowi Herzfeltowi. W XV wieku oraz w 1. połowie XVII wieku obie wioski Małe i Duże Kamionki w większości należały do benedyktynek. Wokół jeziora Kamionkowskiego i majątków benedyktynek rozciągały się bory. Do czasu rozbiorów czyli do 1772 roku folwarki w Małych i Dużych Kamionkach benedyktynki wydzierżawiały szlachcie. W 1868 roku Małe Kamionki obejmowały 2.451 morgów magdeburskich i posiadały 19 budynków, ze 136 mieszkańcami. Wokół jeziora Kamionkowskiego przebiega szlak turystyczny pieszy w kolorze niebieskim, prowadzący z Chełmży, przez Kamionki i Gronowo do Ciechocina, o łącznej długości 44 km. W Kamionkach Małych są do obejrzenia: dwór, zrujnowane zabudowania folwarczne z pocz. XX wieku oraz jezioro Kamionkowskie o powierzchni 75 ha.

drukuj (Weekend z PTTK)

    [treść archiwalna]
  • autor: Henryk Miłoszewski

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.