Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

Ryszard Muzioł - Zasłużony dla Powiatu Toruńskiego

Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy poszerzone biogramy panów, którzy niedawno odebrali z rąk Starosty Toruńskiego Marka Olszewskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Toruńskiego Pawła Polikowskiego Odznaki Honorowe za Zasługi dla Powiatu Toruńskiego. Dzisiaj przedstawiamy sylwetkę Ryszarda Muzioła.

Ryszard Muzioł – z wykształcenia jest polonistą, absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Ponadto uzyskał uprawnienia egzaminatora maturalnego z języka polskiego oraz kwalifikacje bibliotekarza szkolnego. Od 1968 r. pracował jako nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Chełmży, a w latach 1982-1984 pełnił funkcję dyrektora szkoły. W sumie przez ponad 40 lat uczył dzieci i młodzież z Chełmży, a także dorosłych w szkołach wieczorowych. Przez 20 lat działał w Związku Nauczycielska Polskiego, dbając o sprawy środowiska nauczycielskiego. Był inicjatorem i realizatorem projektu pracy z młodym nauczycielem i autorem lekcji pokazowych dla zespołu nauczycieli języka polskiego. Absolwenci szkoły wspominają go jako opiekuna koła humanistycznego oraz współorganizatora I zjazdu absolwentów i wychowanków szkoły w 1984 roku.

Pan Ryszard Muzioł przez 40 lat pełnił funkcję sekretarza rady parafialnej w Chełmży i aktywnie uczestniczył w pracach zespołów parafialnych. Zasiadał w komisji dekanalnej poprzedzającej I Synod Diecezji Toruńskiej a w latach 2007-2010 pełnił funkcję członka synodu.

Był współredaktorem ,,Gazety Chełmżyńskiej” i autorem ok. 200 artykułów i notatek prasowych związanych ze środowiskiem szkoły i miasta. Najważniejsze jego publikacje to:

  • monografia ,,Kartki z historii szkoły: nurt ogólnokształcący szkolnictwa ponadpodstawowego w Chełmży w 100. rocznicę przekazania gmachu Królewskiego Progimnazjum Realnego w dniu 25 maja 1910 roku”, wydana w 2010 roku z okazji 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Chełmży,
  • ,,Ksiądz infułat Alfons Groszkowski 1915-1993: portret wspomnieniami malowany” (Chełmża, 2012),
  • ,,Historia pieśnią wyśpiewana: 150 lat nieprzerwanej działalności kościelnego chóru mieszanego pw. Świętej Cecylii w Chełmży” (Toruń, 2019);
  • „Proboszczowie i administratorzy parafii rzymskokatolickiej św. Mikołaja Biskupa w Chełmży” (Chełmża, 2014 r.).

Od lat zabiega o upamiętnienie zasłużonych chełmżan, m.in. w „Słowniku biograficznym Chełmży i okolic” i w „Słowniku biograficznym Powiatu Toruńskiego”.

Pan Ryszard Muzioł przez całe swoje życie uczestniczył aktywnie w życiu kulturalnym, społecznym Chełmży i powiatu toruńskiego. W latach 70-tych i 80-tych XX wieku popularyzował turystykę kolarską dzieci i młodzieży, współorganizował obozy rowerowe, np. po Kaszubach, Pomorzu Nadwiślańskim. Propagował hobby filatelistyczne wśród uczniów, następnie uczestniczył w pracach Polskiego Związku Filatelistycznego Koła w Chełmży i współorganizował Krajową Wystawę Filatelistyczną ,,Łoza 750” w 2020 r. Od 1976 roku przez kilka lat uczestniczył w pracach Komisji Społeczno-Lekarskiej ds. Leczenia Alkoholików w Chełmży i wspierał tworzący się w Polsce Ruch AA. Jest aktywnym członkiem Chełmżyńskiego Towarzystwa Kultury. W 2015 roku został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Miasta Chełmży” przez Radę Miasta Chełmży.

drukuj (Ryszard Muzioł - Zasłużony dla Powiatu Toruńskiego)

    [treść archiwalna]
  • 2021-05-27 Wręczenie odznak honorowych za zasługi dla powiatua toruńskiego (26)
  • 2021-05-27 Wręczenie odznak honorowych za zasługi dla powiatua toruńskiego (30)
  • 2021-05-27 Wręczenie odznak honorowych za zasługi dla powiatua toruńskiego (33)
  • 2021-05-27 Wręczenie odznak honorowych za zasługi dla powiatua toruńskiego (35)
  • 2021-05-27 Wręczenie odznak honorowych za zasługi dla powiatua toruńskiego Ryszard Muzioł (36)
    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.