Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Pałac w Pluskowęsach5
    [treść archiwalna]

Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”

W sobotę 29 maja br. Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa zaprasza na tradycyjną wycieczkę w ramach popularnego cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie uczestników nastąpi o godz. 7.40 na dworcu PKP Toruń Wschodni, skąd o godz. 7.50 nastąpi wyjazd do Chełmży. Trasa wyprawy będzie wiodła z Chełmży, przez Pluskowęsy, Zalesie, Grodno i Mirakowo do Grzywny. Turyści drogę do Torunia pokonają koleją. Cała trasa wycieczki będzie liczyła ca 15 km. Wyprawę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Hanna Czech. Celem wycieczki będzie zapoznanie się ze stanem obiektów zabytkowych, znajdujących się na trasie wycieczki tj.: pałace w Mirakowie i Pluskowęsach oraz dwór w Zalesiu.

Pluskowęsy – wieś. Wzmiankowana w 1348 roku jako wieś czynszowa w komturstwie papowskim. W 1422 roku wielki mistrz krzyżacki Michał von Kuchmeister nadał wieś Dawidowi Rosenfeld. Po 1466 roku (II pokój toruński) jako własność królewska została zastawiona miastu Toruniowi. W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał dawny zamek krzyżacki w Papowie (Biskupim) wraz z całym dawnym okręgiem krzyżackim biskupom chełmińskim. Krótko potem połowa wsi należała do kanonika Johannesa Schmolle – proboszcza kościoła śś. Janów w Toruniu oraz do Doroty – jego matki, z nadania biskupa chełmińskiego. W 1522 roku biskup chełmiński Jan Konopacki dokonał zamiany wsi Pluskowęsy z Jerzym Konopackim, na wieś Kończewice. Kolejnym właścicielem wsi była w połowie XVI wieku Magdalena Konopacka, wdowa po Jerzym Konopackim – wojewodzie pomorskim. Do Konopackich wieś należała do połowy XVII wieku. Kolejny właściciel Walerian Kruszyński, kasztelan gdański przekazał Pluskowęsy synowi Piotrowi. W 1781 roku majątek nabył Aleksander Nostitz - Jackowski. W 1792 roku dobra Pluskowęsy przeszły do Józefa Kalksteina. Rodzina Kalksteinów była właścicielem dóbr Pluskowęsy do wybuchu II wojny światowej. W 1940 roku zmarła Antonina Kalkstein, wdowa po Antonim. Obecnie pałac, park oraz dawne zabudowania folwarczne znajdują się w rękach prywatnych. Ciekawostki krajoznawcze: pałac z 1867 roku wzniesiony dla Antoniego Kalksteina według projektu Stanisława Hebanowskiego – z wykorzystaniem wcześniejszej budowli; park pałacowy typu krajobrazowego z 1. połowy XIX wieku z 39 gatunkami drzew (m.in. choina kanadyjska, magnolia japońska, tulipanowiec amerykański) obejmuje łącznie powierzchnię około 8 ha. W parku skupienie 10 drzew (dęby szypułkowe, dąb czerwony, buk i jesion), które objęto ochroną w formie pomnika przyrody.

drukuj (Wycieczka z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”)

    [treść archiwalna]
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.