Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Konkurs recytatorski

Metryka

  • Treść archiwalnatak

Wiersze naszych babć i dziadków

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliana Prejsa w Chełmży wspólnie z gminnymi bibliotekami publicznymi od wielu lat organizuje cykliczny konkurs na interpretację wierszy, kierowany do najmłodszych mieszkańców powiatu toruńskiego. W tym roku finał konkursu odbył się 6 czerwca w Filii dla Dzieci i Młodzieży w Chełmży. Młodzi aktorzy zaprezentowali wiersze poetów polskich, które po raz pierwszy zostały opublikowane przed 1960 rokiem. Wszystkie, niezwykle barwne i kreatywne wystąpienia wprowadziły widownię w niepowtarzalny świat dziecięcych wierszy.

Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Uczniowie, występujący na scenie wykazali niezwykłą kreatywność, wrażliwość i naturalny dziecięcy humor. Ich interpretacje podobały się zarówno publiczności jak i Jury, które przyznało aż 9 nagród. Trzy równorzędne I miejsca zajęli: Wiktoria Wiśniewska z SP w Łysomicach, Tobiasz Wiśniewski z SP nr 5 w Chełmży i Nikodem Wojciechowski z SP w Łysomicach. Również II miejsca przypadły ex aequo trzem osobom. Byli to: Jan Mieloch z SP nr 2 w Chełmży, Marcel Moszczyński z SP w Grębocinie i Wiktor Swinarski z SP nr 2 w Chełmży. Trzy równorzędne III miejsca zajęły: Róża Cychowska i Maria Drabkowska – uczennice SP w Złejwsi Wielkiej oraz Zuzanna Duszyńska z SP w Rzęczkowie. Laureaci i pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Toruniu.

Poezja dla dzieci rozwija wyobraźnię, działa na emocje, pomaga poznać świat, potrafi też śmieszyć i bawić. Konkurs interpretacji pokazał, że dobra poezja dla dzieci jest ponadczasowa. Są wiersze, które kiedyś w dzieciństwie czytali dziadkowie i które dzisiaj chętnie czytają ich wnuki. Impreza w Chełmży udowodniła też, jak wielkie zdolności aktorskie drzemią w naszych dzieciach. Interpretacje takich wierszy jak „Słoń Trąbalski”, „Pan Słowik”, „Żuk”, "O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci", „Żuraw i czapla”, ”Znałem kiedyś pewną kawkę”, „Samochwała”, „Spóźniony słowik” i wiele innych wywoływały żywą reakcję widowni. Mali aktorzy potrafili mistrzowską grą rozbawić zarówno dzieci jak i dorosłych i przyczynili się do tego, że finał konkursu na długo pozostanie w pamięci uczestników.

Metryka

  • Treść archiwalnatak
Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.