Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Logo PTTK
    Logo PTTK
    [treść archiwalna]

Wędrówki rodzinne z PTTK

W najbliższą sobotę 5 marca 2016 r.. Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza do udziału w kolejnej wycieczce z cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”. Spotkanie chętnych wyznaczone zostało o godz. 6.45 na dworcu autobusowym przy ul. Dąbrowskiego, z którego o 7.00 wyjadą turyści do Unisłąwia. Wycieczka krajoznawczo – piesza o długości 28km będzie wiodła trasą: Unisław – Bruki Unisławskie – Błoto – Bruki Kokocka – Kokocko – Dębieniec – Czarże – Gzin – Raciniewo – Unisław. Wycieczkę poprowadzi przodownik turystyki pieszej Rajmund Czechowski.

Unisław – dawny gród wzmiankowany w 1222 roku, przekazany przez księcia mazowieckiego Konrada biskupowi pruskiemu Chrystianowi. Ciekawostki krajoznawcze: kościół św. Bartłomieja wzniesiony około 1300 roku, gotycki o zatartych częściowo cechach. Przebudowany w 1904 roku w duchu neogotyckim. Dawna karczma (dom nr 1), murowana z połowy XIX wieku. Wzgórze zamkowe kryje fundamenty zamku krzyżackiego wzniesionego w latach 1260 – 1270 ,przeznaczonego na siedzibę komtura, który funkcjonował  tam w latach 1285 – 1354. Pierwszym znanym komturem był Herman wymieniony w 1285 roku. Około połowy XIV wieku znaczenie zamku spadło do rangi prokuratorstwa. W 1410 roku zamek w Unisławiu został zdobyty i zniszczony przez wojska polskie. W 1892 roku na wzgórzu zamkowym znajdowały się już ruiny. Obok wzgórza zamkowego usytuowane jest grodzisko wyżynne ,koliste nazywane „cmentarzem” z powodu założonego tu w XIX wieku cmentarza ewangelickiego. W Unisławiu znajdują się 2 dwory XIX wieczne, zabudowania dworca kolejowego z początku XX wieku oraz wieża ciśnień

Również w   sobotę 5 marca Oddział Miejski PTTK  wspólnie z Zespołem Szkół Nr  16 zapraszają dzieci i młodzież szkolną do udziału w XIX Konkursie „Piosenki Turystycznej”. Rozpoczęcie konkursu nastąpi o godzinie 10.00 w  Zespole Szkół Nr  16 w Toruniu przy ul.  Dziewulskiego 2. Konkurs zostanie przeprowadzony w  trzech kategoriach wiekowych, oceniany jest również indywidualnie i zespołowo: I kategoria – klasy od 1 do 3, II kategoria – klasy od 4 do 6 i trzecia kategoria to szkoły gimnazjalne. Uczestnicy mogą zgłosić jedną piosenkę turystyczną i jedną piosenkę o Toruniu. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.pttk.torun.pl Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie udziału w konkursie w siedzibie OM PTTK przy ul. Piekary 41 w Toruniu.   Imprezą pokieruje  przodownik  turystyki pieszej: Teresa Karasiewicz.

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.