Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu w styczniu 2016 r. nawiązało współpracę z Katedrą Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Celem współpracy pomiędzy jednostką naukową i samorządową jest wypracowanie wspólnych inicjatyw służących diagnozie rodziców biologicznych oraz dzieci przebywających w pieczy zastępczej. Przede wszystkim jednak będzie to wymiana doświadczeń obu placówek w zakresie teorii i praktyki w pracy nad rodziną.
W ramach nawiązanej współpracy z PCPR w Toruniu, Katedra Pracy Socjalnej UMK w Toruniu w najbliższym okresie przeprowadzi badania dotyczące 15 rodzin, których dzieci przebywały w pieczy zastępczej. Projekt badawczy oparty jest na koncepcji resilience, a jego celem jest wskazanie czynników, które umożliwiają powrót dzieci do rodzin biologicznych. Resilience to nowatorska w Polsce koncepcja, która próbuje odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie są w stanie poradzić sobie z bardzo trudną sytuacją życiową (ubóstwem, chorobą, traumatycznym wydarzeniem, urazem psychicznym), a inni nie? Poszukuje czynników i mechanizmów sprzyjających pozytywnemu rozwojowi dzieci i młodzieży doświadczających niepomyślności losu. Zaplanowane przez naukowców z UMK i pracowników PCPR w Toruniu badanie będzie prowadzone w formie pogłębionych wywiadów z dorosłymi członkami rodzin.
W najbliższym okresie zostanie także podpisane stosowne porozumienie dotyczące współpracy pomiędzy UMK a PCPR w Toruniu, w którym zawarte zostaną między innymi kwestie związane z podejmowaniem wspólnych inicjatyw, szkoleń oraz opieką nad studentami.
Jolanta Zielińska
Dyrektor PCPR w Toruniu