Powiat Toruński

Menu dodatkowe

Treść strony

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
    [treść archiwalna]

Dzielimy się doświadczeniami

12 lutego 2016 r., w ramach cyklicznych szkoleń „Logopedzi – logopedom, praktycy – praktykom”, w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży odbyło się spotkanie członków kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiego Związku Logopedów.

Tematem wiodącym spotkania były zagadnienia związane z wykorzysta­niem wciąż jeszcze nowatorskiej u nas metody EEG Biofeedback.

Na czym polega ta metoda? Z badań wynika, że człowiek wykorzystuje zale­dwie 3-10% możliwości swojego mózgu. Jedną z dróg zwiększenia jego potencjału jest trening neurofeedback. Poprawia on synchronizację między półkulami, któ­ra jest bardzo istotna w toku uczenia się i wykonywania skomplikowanych czyn­ności. W naszym systemie szkolnictwa dominuje ćwiczenie lewej półkuli, czyli myślenia logicznego, analitycznego. Sty­mulację półkuli prawej, odpowiadającej myśleniu twórczemu i wyobraźni pozo­stawia się raczej przypadkowi. Spójność ich obu można osiągnąć wchodząc w stan alfa, czyli stan głębokiego relaksu. Mózg staje się wtedy bardziej chłonny i łatwiej przyswaja nowe wiadomości, zwiększa się jego kreatywność. Trening EEG Bio­feedback jest nowoczesną i bezpieczną metodą wspierającą intensywną naukę, łagodzi trudności w uczeniu się, wspo­maga leczenie zaburzeń emocjonalnych. Doskonali i usprawnia funkcje umysłu, poprawia samopoczucie poprzez umiejęt­ność kontroli stresu, wpływa na poprawę funkcjonowania i jakość życia.

Zainteresowanie treningiem jest ogromne. Terapią objęte są dzieci i młodzież, które mają problemy z nad­pobudliwością, brakiem koncentracji, trudnościami szkolnymi, autyzmem oraz z Zespołem Aspergera.

Szkolenie spotkało się z dużym zain­teresowaniem ze strony uczestników, którzy wyrazili chęć dalszej współpracy z terapeutami z Poradni w Chełmży.

Halina Grudniewska, Małgorzata Kołpa

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

    [treść archiwalna]

« wstecz

Ministerstwo Cyfryzacji Budowa i dostosowanie strony do potrzeb osób z niepełnosprawnościami współfinansowane ze środków Ministra Cyfryzacji

Rozmiar czcionki

Wersja strony o wysokim poziomie kontrastu

Przełącz się na widok strony o wysokim kontraście.
Powrót do domyślnej wersji strony zawsze po wybraniu linku 'Graficzna wersja strony' znajdującego się w górnej części witryny.