Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu po raz kolejny przystąpiło do uczestnictwa w realizacji projektów współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego – tym razem w partnerstwie z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu.
W poprzednich latach Centrum realizowało przedsięwzięcia na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (POKL). Od 2016 r. projekty będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego (RPO WK-P) 2014-2020, a Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje projekt „Rodzina w Centrum” dla całego województwa, w który mogą się włączyć powiatowe centra pomocy rodzinie.
Zgodnie z Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020 w nowej perspektywie priorytetem będzie wsparcie oparte na interwencji publicznej w zakresie rozwoju poradnictwa rodzinnego, w tym specjalistycznego – dotyczącego wsparcia rodziny i systemu pieczy zastępczej. Celem głównym projektu jest zbudowanie zintegrowanego systemu pomocy i wsparcia rodzin, ułatwiającego dostęp do usług społecznych w Województwie Kujawsko-Pomorskim, w tym rozwój poradnictwa rodzinnego – specjalistycznego.
PCPR w Toruniu w ramach projektu „Rodzina w Centrum”, zaplanowało działania ukierunkowane na rozwój i poprawę dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej. Obejmą one między innymi: usługi szkoleniowe, doradcze i specjalistyczne, poradnictwo rodzinne dla osób sprawujących rodzinną pieczę zastępczą oraz dla kandydatów na rodziców zastępczych, a wśród nich:
Wkładem własnym powiatu będą świadczenia wypłacane rodzinom zastępczym oraz osobom opuszczającym pieczę zastępczą – beneficjentom projektu, na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Planowane działania projektowe potrwają od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. Ważnym przedsięwzięciem będzie utworzenie w ramach projektu Centrum Wspierania Rodzin jako sieci wsparcia społecznego, świadczącego zintegrowane usługi społeczne w powiecie. Nie będzie ono stanowić odrębnej instytucji – może być utworzone na bazie posiadanych zasobów/infrastruktury i będzie prowadziło działania kierowane do rodzin.
Z działań zaplanowanych w projekcie skorzystają osoby zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym:
Zaplanowano także możliwość realizacji poradnictwa mobilnego oraz działania zapobiegające umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej poprzez usługi wsparcia rodziny.
Wnioski o dofinansowanie przyjmowane były do 5 lutego. Ich oceny i wyboru projektów do realizacji dokona w czerwcu Instytucja Zarządzająca RPO w oparciu o kryteria, zatwierdzone uchwałą Komitetu Monitorującego RPO WK-P na lata 2014-2020.