Za nami dwa dni wypełnione atrakcjami Święta Plonów. Wieś zaprezentowała się w mieście znakomicie i zawojowała serca mieszkańców miasta.
Tradycja polskiej wsi, dożynkowe zwyczaje, kultura, muzyka, taniec, rękodzieło oraz kulinaria przyciągnęły do Muzeum Etnograficznego i na plac za CKK Jordanki tłumy odwiedzających. Na tym tle wyróżniali się mieszkańcy powiatu toruńskiego, których aktywność widać było we wszystkich naszych dożynkowych relacjach.
Starostwo Powiatowe w Toruniu było jednym ze współorganizatorów tego niecodziennego wydarzenia – najważniejsze święto wsi w dużym mieście odbywało się po raz pierwszy i okazało się wielkim sukcesem! Jeszcze przed uroczystością staraliśmy się przybliżyć mieszkańcom miasta dożynkowe tradycje przygotowując trzy materiały filmowe poświęcone historii święta plonów, symbolice chleba oraz dożynkowym wieńcom – filmy można zobaczyć na naszym kanale w serwisie YouTube.
Wjeżdżających do miasta i przybywających na miejsce dożynkowych uroczystości zachwycały oryginalne witacze, przygotowane przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich, a powiatowe flagi – obok miejskich i wojewódzkich – udekorowały najważniejsze ulice Torunia.
W trakcie uroczystości powiat reprezentowały nie tylko władze – każdy ze współorganizatorów wybierał parę starostów dożynkowych.W naszym powiecie byli to Joanna Siwek-Rutkowska z Zalesia w gminie Chełmża i Maciej Mioduszewski z Grębocina w gminie Lubicz. Ale wśród ośmiorga starostów dożynkowych było aż czworo z naszego powiatu, bo województwo reprezentowali Małgorzata i Adam Iwiccy z Zamku Bierzgłowskiego w gminie Łubianka.
Wnętrze katedry śś. Janów nie widziało jeszcze takich dekoracji – przed mszą dziękczynną w niedzielę wypełniły je imponujące dożynkowe wieńce i ogromne, pachnące bochny chleba! Sołectwa i koła gospodyń wiejskich pracowały nad przygotowaniem wieńców od miesięcy. Te niesamowite konstrukcje zbudowane są z darów ziemi: kłosów, liści, traw, kwiatów, ziaren zbóż, które w zręcznych i cierpliwych dłoniach artystek zmieniają się w prawdziwe dzieła sztuki. Powiat toruński reprezentowały dwa wieńce: tradycyjny – przygotowany przez sołectwo Strużal oraz nowoczesny – dzieło sołectwa Czarnowo.
Sztukę wsi i wiejskich twórców można było podziwiać nie tylko tam – kramy rękodzielników w Muzeum Etnograficznym przyciągały wielbicieli oryginalnych ozdób, a scena tamtejszego amfiteatru tętniła życiem. Zespoły w naszego powiatu – Polskie Kwiaty z gminy Chełmża, Łubianioki z Łubianki, Harmonia z Górska, Złota Jesień z Grębocina i Melodia z Złejwsi Małej – porwały do śpiewu i tańca całą publiczność!
Na placu za CKK Jordanki rozstawiły swoje stoiska koła gospodyń wiejskich, sołectwa i lokalni wytwórcy zdrowej, wiejskiej żywności. Goście mogli na nich skosztować nie tylko tradycyjnego chleba ze smalcem czy placka z owocami, ale także kwasu chlebowego, przetworów z owoców i warzyw, niecodziennych przekąsek i pachnących pączków.
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Toruniu we współpracy z KGW Nowe MY z Turzna także przygotowali oryginalne stoisko, które nawiązywało do licznych na naszym terenie jezior – prawdziwego skarbu powiatu. Odwiedzający czerwone powiatowe namioty delektowali się smakiem przygotowywanych tam na wiele sposobów ryb. Starostwo Powiatowe w Toruniu było fundatorem nagród za najciekawsze stoisko powiatowe, więc sami nie braliśmy udziału w tej rywalizacji.
W trakcie finału imprezy na scenie Starosta Toruński Marek Olszewski wręczył symboliczne czeki na 5 000, 3 000 i 2 000 tys. zł i złożył gratulacje zwycięzcom konkursu – odpowiednio przedstawicielom powiatów aleksandrowskiego, mogileńskiego i grudziądzkiego.
W konkursie na najpiękniejszy wieniec na podium stanęły panie z naszego powiatu: w kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężyły panie z sołectwa Strużal w gminie Chełmża, a w kategorii wieńców nowoczesnych trzecie miejsce zajęły panie z sołectwa Brzeźno w gminie Lubicz. Wieniec ze Strużala będzie reprezentował nasze województwo na dożynkach prezydenckich.
Wszystkim osobm i instytucjom z naszego powiatu, które pomogły nam w organizacji oraz uświetniły swoim udziałem tegoroczne Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Toruńskiej kłaniamy się w pas i bardzo dziękujemy!!!